Izrael povolal na začátek nového židovského roku z domovů desítky tisíc vojáků, aby se zúčastnili neočekávaných manévrů na syrských Golanských výšinách. Středeční cvičení proběhlo současně s námořními manévry 25 zemí v Perském zálivu.

"Jde o rutinní program kontrolních cvičení. Velitelem je hlavní dělostřelecký důstojník brigádní generál Roe Riptin," sdělila agentuře Reuters armádní mluvčí. Snažila se tak předejít spekulacím, že by manévry souvisely s hrozbou konfliktu se Sýrií či Íránem.

I další armádní zdroj, který citoval deník The Jerusalem Post sdělil, že manévry rozhodně nejsou projevem nějaké změny v pohotovostním režimu.

Náčelník generálního štábu Benny Ganc podle serveru Ynet manévry nařídil jako test připravenosti útočných jednotek, zejména dělostřelectva. Cvičení údajně simuluje boje na Golanech. Gancův zástupce Jair Naveh nedávno prohlásil, že násilí v Sýrii se stupňuje a mohlo by vést k válce.

Bezpečnostní složky se obávají, že jsou do bojů v Sýrii zapojeni teroristé, kteří by se mohli zaměřit na Golanské výšiny a z nich útočit na Izraelce. V tom případě by Izrael vstoupil do války. Druhým důvodem pro ni by byla možnost, že se syrské chemické zbraně dostanou do rukou libanonského Hizballáhu.

Izraelci začali zabezpečovat hranici se Sýrií. Bude nově oplocená a bude také instalován modernější varovný systém. Cvičení na Golanech se koná po ještě rozsáhlejších manévrech, které se uskutečnily před týdnem u hranice s Libanonem.

Podobně neočekávané vojenské cvičení provedl Izrael ve stejné době i loni, kdy se stejně horečnatě jako v dnešních dnech mluvilo o blížícím se útoku na Írán.

Netanjahu vystoupí v OSN

Za týden má v radě OSN v New Yorku vystoupit izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Očekává se, že přednese projev, ve kterém bude varovat, že čas na zastavení íránské jaderné hrozby se krátí.

Zástupci Obamovy vlády se obávají, že by Izrael mohl provést preventivní útok vůči íránským jaderným zařízením ještě před prezidentskými volbami v USA.

Izrael obsadil Golanské výšiny za války v roce 1967. Část jich pak vyklidil, ale zbytek tohoto území ze strategických důvodů anektoval. Golany zkomplikovaly někdejší izraelsko-syrská mírová jednání, která ztroskotala, jelikož Damašek další kola podmiňuje podmínkou návratu Golan.