Severní Korea a Írán jsou si opět blíže. V sobotu podepsali zástupci obou zemí dohodu o vědecké a technologické spolupráci.
Oba státy svými kontroverzními jadernými programy znepokojují západní země. O podepsání spolupráce informovala agentura AP.
Podle íránské státní televize byl u podpisu dohody v Teheránu i íránský prezident Mahmúd Ahmadíněžád a druhý nejvyšší muž v KLDR, šéf severokorejského parlamentu Kim Jong-nam.
Íránská islámská republika a Severní Korea mají podle íránského duchovního a politického vůdce Íránu ajatolláha Sejjed Alího Chameneího stejné nepřátele a měly by tak společně vzdorovat hrozbám, aby dosáhly svých cílů.
V rámci nové dohody se země zavázaly ke společnému výzkumu, výměně univerzitních studentů nebo zřizování společných laboratoří. Spolupráce podle íránské agentury IRNA zahrnuje i výměnu technologických znalostí a týká se i informačních technologií a energetiky.
Kim Jong-nam se v Íránu účastnil dvoudenního summitu Hnutí nezúčastněných zemí (HNZ), který skončil v pátek.
Hrozíte útokem? Omezíme cvičení
Spojené státy naopak výrazně omezily počet vojáků, kteří se zúčastní vojenských manévrů pořádaných USA a Izraelem letos na podzim. V sobotu o tom informoval časopis Time, podle kterého je hlavním důvodem neshoda ohledně politiky vůči Íránu.
Původně chtěly Spojené státy velké manévry uspořádat na jaře, kvůli "nestabilitě a napětí v regionu" ale byly odloženy na říjen.
Washington oproti původním předpokladům snížil počet vojáků o více než dvě třetiny. Časopis Time s odvoláním na "dobře informované zdroje v obou zemích" uvedl, že místo pěti tisíc příslušníků armády jich Pentagon na manévrech Austere Challenge 12 nasadí jen 1200 až 1500.
Izrael zvažuje útok na Írán ještě před volbou prezidenta USA. Odvrátí Obama ostudu? - čtěte ZDE
Írán přikazuje ženám, co smějí studovat. Desítky oborů začnou přijímat pouze muže - čtěte ZDE
Menší má být i počet a kapacita systémů protiraketových střel, které budou vojáci během cvičení používat. Protirakety Patriot poputují do Izraele podle původního plánu, vojáci, kteří je obsluhují, ale zůstanou doma. Namísto dvou válečných lodí s protiraketovým systémem Aegis ale na Blízký východ popluje zřejmě jen jedna, i když ani její vypravení není stále jisté.
Vysoký izraelský důstojník pro časopis uvedl, že Washington tím chce Izraeli říct: "Nedůvěřujeme vám".
Spojené státy změny oficiálně vysvětlily omezením rozpočtu. Dochází k nim ale v době, kdy rostě napětí mezi vládou Baracka Obamy a Benjamina Netanjahua. Důvodem jsou výhružky Izraele, že podnikne letecký útok na Írán kvůli kontroverznímu jadernému programu Teheránu. Podle Íránu je jeho nukleární program mírový a jde mu výhradně o produkci elektřiny. Západ ho ale podezírá z tajné výroby atomové zbraně.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist