České úřady nemají metanolovou aféru pod kontrolou a situace v zemi je nepřehledná. Podle deníku Verdens Gang to po návratu do vlasti prohlásil norský lékař Knut Erik Hovda, který minulý týden přivezl do Česka účinný lék pro otrávené pacienty. České ministerstvo zdravotnictví je lékařovým vyjádřením udiveno; liší se prý od toho, co říkal v ČR.

V Česku podlehly otravě metylalkoholem již více než dvě desítky lidí a několik dalších desítek zůstává hospitalizováno.

"Situace je velmi naléhavá a otravy se rychle šíří. V tuto chvíli nemají české úřady přehled ani kontrolu nad situací," citoval list Verdens Gang předního norského toxikologa Hovdu, který přijel do Česka s lékem fomepizol, jenž při otravě metanolem funguje jako účinný protijed.

"V Norsku jsme dobře vybaveni pro případ otrav metanolem, ale protijed je drahý a Česko na něj nemá prostředky. Aplikuje se proto jen v těch nejzávažnějších případech.

Obvykle se jako protijed používá alkohol, ale to je dost časově náročné a také složité, protože pacienti jsou pak opilí," vysvětlil Hovda, který se ve věci začal angažovat, když si přečetl na internetu varování českého kolegy ohledně situace, jež v Česku nastala.

"Byl jsem jako anděl spásy"

Hovda popsal, že v České republice byl přijat jako "anděl spásy" a že se jemu a jeho kolegům dostalo obrovského zájmu médií.

"Všude mě poznávali, dokonce i na letišti, protože mediální šílenství bylo neskutečné," vylíčil Hovda. Uvedl rovněž, že na jeho rychlou pomoc reagovaly s díky oficiální české orgány i spousta soukromých osob.

Situace v zemi mu ale dělá nadále starosti, mimo jiné kvůli tomu, že české úřady zavedly částečnou prohibici. "Potíž je, že Česko zastavilo prodej lihovin od 20 procent obsahu alkoholu, ale turistický průmysl je na prodeji alkoholu závislý.

V této situaci si lidé opatřují alkohol jinými způsoby a problémy se ještě stupňují," podotkl Hovda, který působí v toxikologickém ústavu při univerzitní nemocnici v norské metropoli Oslu.

"Hovda mluví jinak než v ČR"

České ministerstvo zdravotnictví lékařovo vyjádření překvapilo. "Názory pana doktora Hovdy, které prezentuje ve své zemi, jsou pro nás velmi překvapující.

Zásadně se totiž odlišují od informací, které sděloval všem partnerům v ČR. Těžko říct, proč dospěl k takové změně postoje," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Podle něj je možné, že po svém odjezdu už norský lékař není o situaci v Česku plně informován.

Ministerstvo nesouhlasí například s tím, že by na pořízení léku nemělo Česko peníze. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v úterý zopakoval, že ČR o nákupu fomepizolu jedná s výrobcem a dodávku může rychle získat. V pondělí uvedl, že jeho úřad může na pořízení preparátu uvolnit několik milionů bez větších dopadů.

Mluvilo se o koupi 25 dávek, podle odhadů by mohly stát kolem pěti milionů korun. "Je přirozené, že Česko nemá tak velké zkušenosti s otravami jako Norsko, kde jsou vzhledem k tamnímu přístupu k alkoholu mnohem častější," uzavřel Sršeň.