Kam zmizel budoucí čínský prezident? Zotavuje v nemocnici po sportovním zranění? Nebo po atentátu, který na něj spáchali stoupenci zavrženého politika Po Si-laje? Nebo se jen připravuje na veledůležitý říjnový sjezd Komunistické strany Číny?

Čínský viceprezident Si Ťin-pching se již přes týden neukazuje na veřejnosti, což vyvolalo vlnu spekulací mezi čínskými blogery a na zahraničních serverech.

Si, o němž se očekává, že se příští rok v březnu ujme funkce hlavy státu, v uplynulém týdnu chyběl na několika setkáních se zahraničními politiky, kteří byli v Číně na návštěvě, a to včetně americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové a singapurského premiéra.

S premiérkou Dánska Helle Thorningovou-Schmidtovou se měl v pondělí zúčastnit společného fotografování, akce ale byla zrušena a čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se vůbec neměla uskutečnit. Nejaktuálnější fotografie Sia účastnícího se veřejné akce, kterou má čínská diplomacie na svém webu, je z 1. září.

Čínská vláda v souladu s několik desítek let starými zvyklostmi odmítá poskytovat informace o zdravotním stavu vysokých představitelů - podle analytiků oslovených americkou agenturou AP kvůli tomu, že tyto informace by tak pouze vyvolaly další dohady.

Bouře v čínské politice

Nejčastější verzí, která koluje po internetu, je, že se devětapadesátiletý Si Ťin-pching léčí v nemocnici ze zranění zad, které utrpěl při plavání. K tomu se připojuje i americká agentura Reuters s odvoláním na zdroj z okolí politického vedení v Pekingu.

Mnohem vypjatější verzi událostí přinesl americký server Boxun.com. Ten s odvoláním na nejmenovaný zdroj z prostředí čínského vládního komplexu Čung-nan-chaj tvrdil, že Si byl zraněn při zinscenované dopravní nehodě, která byla součástí plánu na pomstu ze strany sympatizantů nedávno zavrženého ambiciózního politika Po Si-laje. Zprávu ale na stejném serveru později vystřídalo tvrzení, že Si je pouze zaneprázdněn přípravami na převzetí funkce předsedy vládnoucí komunistické strany.

Spekulace o Siově stavu se objevily v bouřlivém období pro čínskou politiku. V zemi se má v říjnu uskutečnit 18. sjezd Komunistické strany Číny, na kterém budou pravděpodobně zveřejněna jména příštích nejvyšších představitelů země.

Generační výměnu politických vůdců ale provázejí skandály. Jeden z nejbližších spojenců prezidenta Chu Ťin-tchaa, který měl naději dostat se do nejvyššího vedení vládnoucí komunistické strany, byl zbaven své dosavadní funkce. Jeho syn byl totiž zřejmě letos účastníkem smrtelné dopravní nehody, při níž řídil luxusní vůz značky Ferrari.