Izrael připravil své obyvatelstvo na případný vojenský konflikt, který by mohl trvat 30 dní souběžně na několika frontách. Podle agentury AFP to uvedl odcházející ministr civilní obrany Matan Vilnai v rozhovoru, který ve středu otiskl deník Maariv. Izraelská města by prý v případě války s Íránem mohly každý den zasáhnout stovky raket.

Západní země a Izrael podezřívají Írán, že se snaží sestrojit jadernou zbraň, Teherán ale toto podezření odmítá. Izraelská média v uplynulém týdnu naznačovala, že Izrael, který se cítí být Teheránem nejvíce ohrožen, by mohl zaútočit na íránská jaderná zařízení ještě před listopadovými prezidentskými volbami v USA.

Kritizovala také civilní obranu, která prý na konflikt není připravena.

"Není důvod k hysterii. Izraelská domácí fronta nebyla nikdy tak dobře připravena," prohlásil Vilnai. Konflikt s Íránem by podle něj trval asi měsíc souběžně na několika frontách a stál by život asi 500 lidí.

Jeruzalém má prý v současnosti k dispozici ochranné pomůcky v případě chemického nebo biologického útoku pro více než polovinu obyvatel. Armáda od víkendu testuje systém varování veřejnosti před raketovým útokem pomocí textových zpráv.

Americký ministr obrany Leon Panetta v úterý řekl, že Izrael podle jeho názoru definitivní rozhodnutí zaútočit na Írán neučinil.

Vilnai odchází z vlády do funkce velvyslance Izraele v Číně. Vilnaiovým nástupcem byl jmenován bývalý šéf izraelské kontrašpionážní služby Šin Bet Avraham Dichter, jehož nominaci má ve čtvrtek schválit parlament.