Francouzská policie ve čtvrtek časně ráno vyklidila tábořiště asi 200 Romů poblíž města Lille na severu země. Zátah následuje po sérii obdobných akcí v Paříži a Lyonu.

V osadě tvořené karavany na parkovišti poblíž dálnice zasáhlo krátce po rozednění několik desítek policejních těžkooděnců. Podobně jako v Paříži a Lyonu také u Lille se policisté zaměřovali na Romy bez dokladů z východní Evropy.

Nová socialistická vláda tak pokračuje v politice předcházejícího pravicového kabinetu. Vlnu vypovídání Romů z Francie zpět do Rumunska za bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho v létě 2010 kritizovala EU, katolická církev i skupiny na obranu lidských práv.

Ministr vnitra Manuel Valls hájil zásahy posledních dní tím, že jsou legální a nezbytné kvůli tomu, že tábory jsou hygienickým rizikem. "Nehygienické tábory jsou nepřijatelné," řekl.

Ve Francii žije jen asi 20 tisíc Romů. Řada vypovězených rumunských Romů se vrátila do Francie poté, co dostala od Francie podporu 300 eur při odjezdu ze země. Valls uvedl, že vláda přehodnotí politiku těchto podpor, stejně jako restrikce pro práci občanů Rumunska.

Skupiny pro lidská práva kritizují fakt, že pro Romy vypovězené z osady u Lille, mezi nimiž je i 60 dětí, nebylo připraveno alternativní provizorní ubytování. "Co se s těmito rodinami stane? Všechno jim berou - je to porušení základních lidských práv," řekl katolický kněz otec Arthur Hervet, který bojuje za práva Romů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist