V ukrajinském Charkově měl být po trojím odkladu zahájen soudní proces s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Ta je obviněna z finančních machinací z poloviny 90. let. Expremiérka se ale odmítla soudního líčení zúčastnit, a proces byl proto opět odložen.

Další stání se má konat 14. srpna. Do té doby se také rozhodne o žádosti státní žalobkyně. Ta navrhla, aby se mohla Tymošenková zúšastnit procesu prostřednictvím videokonference.

To ale expremiérka odmítá, protože by ji to prý zbavilo možnosti přímého kontaktu s obhájci během procesu. Tymošenková navíc vzkázala, že pokud soud o videokonferenci rozhodne bez ní, bude to mimo jiné považovat za porušení práv na obranu.

Státní žalobkyně ale oponovala. Podle Evropského soudu pro lidská práva odpovídá tato forma účasti požadavkům spravedlivého veřejného projednání trestného činu. Podle ní je to stabilní praxe v řadě zemí.

V případu jde o společnost Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU), kterou Tymošenková řídila v éře divokých ukrajinských privatizací. Podle prokuratury zneužila svých kontaktů na tehdejšího premiéra Pavla Lazarenka a převedla na stát svůj soukromý půlmiliardový dluh.

Zisky z distribuce ruského zemního plynu zároveň posílala na zahraniční konta a vyhýbala se zdanění.

Tymošenková si už odpykává sedmiletý trest za zneužití pravomocí při podpisu smlouvy o dodávkách ruského plynu. Veškerá obvinění stále odmítá. Tvrdí, že soudní procesy s ní jsou útokem ze strany jejího největšího politického rivala, prezidenta Viktora Janukovyče.

Tymošenkovou dlouhodobě trápí problémy s páteří a léčí se v charkovské nemocnici. Ukrajinští a němečtí lékaři se v pondělí dohodli, že její léčení bude pokračovat. Německý lékař pro ni nyní požaduje nejméně osm týdnů naprostého klidu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist