Syrská armáda nasadila vrtulníky proti pozicím povstalců v Damašku a ve východosyrském Dajr az-Zauru. Z diplomatické damašské čtvrti Mazza se museli opoziční bojovníci kvůli silné palbě stáhnout.

Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) v neděli zveřejnila čerstvou bilanční zprávu, podle níž si konflikt v Sýrii od loňského března vyžádal pře 19 tisíc obětí.

Podle přesných údajů, které ale nelze nezávisle potvrdit, je mezi oběťmi téměř 13 300 civilistů, přes 4800 vojáků a 950 dezertérů. Sobotní boje si dle opozice vyžádaly životy 180 Syřanů, přičemž nejvíce lidí zahynulo v provincii Homs.

Z damašské čtvrti Mazza se stáhli opoziční bojovníci po silné palbě ze vzduchu i ze země. Armáda bombarduje také čtvrť Barzá, kterou podle svědků obsadili příslušníci elitní čtvrté divize. Té velí prezidentův bratr Máhir Asad, považovaný za jednu z rozhodujících osob, které drží klan Asadů u moci.

Bojuje se rovněž v blízkosti hlavního velitelství rozvědky v centru obchodního střediska Sýrie Halabu. Povstalci tvrdí, že se zmocnili dalšího hraničního přechodu do Turecka, z Iráku přišla zpráva, že syrská armáda si vybojovala zpět jeden ze dvou hraničních postů do Iráku.

Boj o srdce Sýrie

Agentura Reuters připomíná, že zesílené boje svědčí o tom, že vláda je odhodlaná získat zpět ztracené pozice i pověst, která utrpěla po středečním atentátu na bezpečnostní špičky.

Zahynuli při něm čtyři vysoce postavení činitelé režimu. Diplomaté citovaní agenturou Reuters přirovnávají strategii prezidenta Bašára Asada k chování lékaře, který "se přestal zabývat pacientovými končetinami a soustředil se na jeho životní orgány".

Záběry z Damašku

Na silnicích v Damašku se podle svědků jen pomalu obnovuje provoz, policie znovu obsadila některá kontrolní stanoviště, která byla už předtím opuštěná. Obchody ale zůstávají většinou zavřené a v některých čtvrtích je palba tak silná, že lidé v sobotu večer ani neslyšeli volání k večernímu přerušení denního půstu, který patří k měsíci ramadánu.

Itálie vybízí své občany k návratu

Syřané nepřestávají prchat z oblasti Halabu i z Damašku, dle Mezinárodního výboru Červeného kříže přibývá osob, které potřebují humanitární pomoc. USA poskytly Jordánsku 100 milionů dolarů určených pro syrské uprchlíky.

Itálie vyzvala své občany, kteří se zdržují v Sýrii, aby zemi vzhledem k horšící se bezpečnostní situaci opustili. V Sýrii jsou pohřešováni dva italští zaměstnanci firmy Ansaldo Energia. Byli zřejmě uneseni tento týden, když jeli na letiště a měli se vrátit do Itálie.

Večer by měl o Sýrii v Dauhá jednat výbor Ligy arabských států složený ze zástupců Kataru, Saúdské Arábie, Ománu, Egypta, Súdánu, Alžírska, Iráku a Kuvajtu.

V pátek syrští povstalci obsadili hraniční přechody s Tureckem a Irákem