Střety mezi syrskou opozicí a vládními silami prezidenta Bašára Asada v posledních dnech nabyly na intenzitě a soustřeďují se na hlavní město Damašek. Spekuluje se, že následující dny budou rozhodující pro osud celého konfliktu.

Poté, co se povstalcům ve středu podařilo při bombovém útoku v syrském hlavním městě zlikvidovat bezpečnostní špičky státu, včetně ministra obrany Dáud Radžha, se objevily informace, že sám Asad z Damašku uprchl a zdržuje se v přímořském letovisku Latákíja.

Z Latákíje do přístavu Tartús podle informací agentury AFP odcestovaly Asadova matka a sestra Búšra, aby se zúčastnily pohřbu další z obětí středečního atentátu, prezidentova švagra Ásifa Šaukata.

Zprávy o Asadově zmizení z Damašku popřel ve čtvrtek jeden z jeho poradců citovaný agenturou AFP. Prezident se podle něj nadále nachází ve svém paláci v Damašku.

Asad se také ve čtvrtek odpoledne objevil v syrské televizi s nově jmenovaným ministrem obrany. Jak ale upozornila americká CNN, není z nich patrné, kde byly záběry nahrávány.

Povstalci kontrolují hranice

Bez ohledu na to, kde se Asad ve čtvrtek vlastně nacházel, bojovalo se v mnoha čtvrtích Damašku, ale také na hranicích státu.

Povstalci mají v rukou podle iráckých vládních zdrojů všechny hraniční přechody do Iráku a převzali kontrolu nad několika posty na hranici s Tureckem.

V noci na pátek oznámilo irácké velení, že uzavřelo hlavní hraniční přechod do Sýrie v reakci na nejasnou situaci na druhé straně hranic. Irácký hraniční post Kajm obsadila irácká armáda a uzavřela ho. Vojáci rovněž obsadili celnici. Protilehlý syrský hraniční post Abú Kamál ovládají syrští povstalci, kteří na něm vztyčili svou vlajku.

OSN selhala

Rusko a Čína ve čtvrtek v Radě bezpečnosti OSN také podle očekávání vetovaly rezoluci k Sýrii hrozící sankcemi za neplnění dokumentu. Od začátku syrské krize Moskva a Peking použily v Radě bezpečnosti práva veto už potřetí.

USA v reakci na dalších neúspěch prohlásily, že Rada bezpečnosti v řešení syrské krize naprosto selhala. Británie ihned navrhla novou rezoluci, která počítá alespoň s 30denním prodloužením pozorovatelské mise v Sýrii.

Na její odhlasování má RB OSN čas do páteční půlnoci newyorského času, podle diplomatů se bude hlasovat zřejmě v pátek.

Podle syrských opozičních aktivistů byl čtvrtek nejkrvavějším dnem od počátku povstání proti prezidentu Bašáru Asadovi před 16 měsíci. V bojích s vládními vojsky a při ostřelování našlo smrt 248 lidí včetně 109 civilistů. Oznámila to v kyperské Nikósii Syrská organizace pro lidská práva (OSDH).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist