Syrský ministr obrany Dáud Radžha byl podle zprávy syrské státní televize zabit při středečním atentátu na budovu národní bezpečnosti v centru Damašku v době, kdy se v ní konala schůzka vysokých režimních představitelů.
Zraněním podlehl v nemocnici také Radžhův náměstek a švagr prezidenta Bašára Asada Ásif Šaukat. Mezi "vážně zraněnými" jsou podle dostupných zpráv i ministr vnitra generál Muhammad Ibráhím Šaar a šéf rozvědky Hišám Bachtjár.
Atentátníkem byl údajně bodyguard z blízkého okruhu prezidenta Bašára Asada, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj.
Prezident Asad okamžitě mrtvého ministra obrany nahradil - jmenoval dosavadního náčelníka generálního štábu armády Fahda Faradže.
Syrská armáda reagovala na atentát prohlášením, že je více než kdy před tím odhodlána potírat veškeré formy terorismu a "rozdrtit každou ruku, která škodí národní bezpečnosti".
"Ozbrojené síly jsou odhodlány vymýtit vraždící gangy a kriminálníky a pronásledovat je, ať půjdou kamkoliv," citovala z prohlášení přečteného ve státní televizi agentura Reuters.
Státní televize později uvedla, že ministr vnitra Šaar je naživu a jeho stav je "stabilizovaný". Reagovala tak na zprávy některých arabských televizí, které ohlásily Šaarovu smrt. Upřesnila rovněž, že šéf rozvědky Bachtjár podstupuje v nemocnici operační zákrok.
Terčem útoku byla budova národní bezpečnosti ve čtvrti Ravda v době schůzky kabinetních ministrů a vysokých bezpečnostních činitelů. Podle televize šlo o čin sebevražedného atentátníka, opoziční zdroje hovoří o výbuchu nálože v autě.
Agentura DPA informovala o pěti mrtvých a dalších zraněných, většinou z řad bezpečnostních pracovníků a jejich rodinných příslušníků.
V čele resortu národní bezpečnosti stojí generál Hišám Ichtijar, o němž zatím není známo, zda se v budově v době útoku nacházel.
Klíčová osoba
Jednasedmdesátiletý Ichtijar je klíčovou postavou režimních represí proti povstání, které vypuklo v Sýrii v březnu 2011 a vyžádalo si od té doby už kolem 17 tisíc obětí. Ichtijar figuruje od loňského května na seznamu osob, na které uvalila sankce Evropská unie.
V Damašku i ve středu pokračují boje, z jižních částí města je slyšet ostrá palba. Záběry z bojů přenáší překvapivě i státní televize a nevyhýbá se ani záběrům na vojáky, kteří se brání palbě protivníka.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po dnešním útoku přiznal, že se v Sýrii odehrávají rozhodující boje. Kritizoval ale Západ z podněcování opozice k násilí místo toho, aby svět usiloval o zklidnění situace.
USA: Situace se vymyká kontrole
Americký ministr obrany Leon Panetta řekl, že se situace začíná vymykat kontrole a že je třeba, aby se celý svět spojil a usiloval o Asadovo sesazení a předání moci. Šéf britské diplomacie William Hague prohlásil, že atentát svědčí o nutnosti prosadit rezoluci s využitím článku VII Charty OSN. Ten počítá se sankcemi i použitím síly, pokud strany nebudou text plnit.
V RB OSN se má jednat o dvou návrzích nové rezoluce, hlasování bude podle čerstvých zpráv o 24 hodin pozdrženo, aby velvyslanci při RB OSN mohli novou situaci konzultovat se svými vládami.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist