Mahmúd Ahmadínežád ukončí svou politickou kariéru příští rok, poté co vyprší jeho druhé období v úřadu íránského prezidenta. Řekl to německému nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Kontroverzní pětapadesátiletý politik, který stojí v čele Íránu od roku 2005, se podle ústavy o úřad prezidenta nemůže ucházet potřetí za sebou. I proto se po volbách, které se uskuteční příští rok na jaře, chce z politiky stáhnout a věnovat se vědě. Na univerzitě se sice prý možná bude politicky angažovat, ale žádnou stranu nebo hnutí zakládat nechce.

Ahmadínežád v rozhovoru také vyloučil, že by následoval vzoru ruského prezidenta Vladimira Putina, který se do funkce hlavy státu vrátil letos po čtyřleté pauze. Osm let v úřadu je podle něj dost.

Prezident Íránu měl v posledních letech velké rozmíšky s parlamentem, zvláště ohledně rozpočtu. Islámské poradní shromáždění Ahmadínežáda obvinilo ze špatného hospodaření a tajného rozhodování bez jeho účasti. V březnu se stal dokonce historicky prvním prezidentem islámské republiky, který byl předvolán do shromáždění k interpelacím.