Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano v pondělí časně ráno přicestoval do Íránu k novému kolu jednání o kontroverzním jaderném programu Teheránu.

Před odletem vyjádřil Amano mírný optimismus ohledně toho, že se mu podaří dosáhnout smluvního souhlasu Íránu s inspekcemi jeho jaderných zařízení. Takový průlom by mohl zmírnit tlak západních sankcí na Teherán a odvrátit hrozbu války kvůli kontroverznímu íránskému jadernému programu.

"Skutečně myslím, že je ten pravý čas dosáhnout dohody. Nic není jisté, ale odlétám do Íránu s nadějí, že dospějeme k dohodě o spolupráci," řekl Amano novinářům na vídeňském letišti a dodal, že "dobrý pokrok" už byl učiněn.

Amano, kterého doprovází do Íránu šéf inspektorů MAAE Herman Nackaerts, se sejde s íránským ministrem zahraničí Alím Akbarem Salehím, ředitelem íránského jaderného programu Ferejdúnem Abbásím a s íránským hlavním vyjednávačem pro jaderné otázky Saídem Džalílím.

Írán dosud upírá inspektorům MAAE přístup do určitých výzkumných jaderných středisek, v nich podle podezření Západu pracuje na tajných vojenských programech s cílem vyrobit jadernou zbraň. Írán to kategoricky popírá a odmítá se svého jaderného programu vzdát.

Tím na sebe uvalil už několik sérií hospodářský sankcí OSN, jimiž země strádá. Íránské vedení by proto mohlo být podle agentury DPA ochotno ke kompromisům.

Související