V čele seznamu je šéf bývalého ruského ropného gigantu Jukos Michail Chodorkovskij.
K petici připojili svůj podpis například spisovatelé Boris Strugackij a Vladimir Vojnovič nebo režisér Eldar Rjazanov, řada populárních herců a rovněž přední ochránci lidských práv Ljudmila Alexejevová, Lev Ponomarjov a Svetlana Gannuškinová. Seznam osob označovaných za politické vězně letos v únoru sestavili organizátoři jednoho z mohutných protivládních mítinků v Moskvě.
Milost pro tyto osoby by podle signatářů byla "skvělým završením (Medveděvova) prezidentského mandátu". Medveděv počátkem května předá kremelské pravomoci svému nástupci Vladimiru Putinovi. Ten nedávno prohlásil, že v Rusku žádní političtí vězňové nejsou.
Medveděv v polovině března obdržel analýzu ruských právních expertů, podle níž není k udělení prezidentské milosti zapotřebí žádosti odsouzeného. Většina z lidí zařazených na seznam politických vězňů žádat o milost odmítá s tím, že podání žádosti by se rovnalo přiznání viny. Medveděv ale expertizu odmítl s odůvodněním, že nechápe, proč by měl omilostnit někoho, kdo o milost sám nežádá."Obracíme se na vás s žádostí omilostnit osoby zařazené do tohoto seznamu," napsali Medveděvovi zástupci ruské kulturní scény. "Známe vaše stanovisko, že bez osobní žádosti nelze milost udělit. My, ruští občané, všichni společně a každý za sebe vám právě takovou žádost posíláme," uvádí se v petici.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist