Spojené státy mají starost o bezpečnost svého velvyslance v Moskvě a požádaly ruskou diplomacii o zásah. V Moskvě to v pondělí novinářům řekl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Washington svou žádostí reagoval na nedávný incident amerického velvyslance Michaela McFaula se štábem jedné z ruských televizí.

McFaul si minulý čtvrtek na svém twitterovém účtu postěžoval, že má neustále v patách štáb ruské polostátní televizní stanice NTV, kterou vlastní plynárenský gigant Gazprom. "Zajímalo by mě, kdo jim ukazuje můj kalendář," napsal.

Diplomat ve svém "tweetu" naznačil, že ho prokremelští novináři odposlouchávají nebo sledují jeho elektronickou poštu, komentuje událost Moscow Times.

"Mají tito 'novináři' právo číst mé e-maily a poslouchat moje telefonáty?" napsal tehdy McFaul na svém účtu.

Příběh vyvolal nervozitu na washingtonském ministerstvu zahraničí, které si v Moskvě stěžovalo na údajné pronásledování velvyslance a vyzvalo ruskou stranu, aby věc prověřila.

Obama posílá svého poradce do Ruska. McFaul bude novým vevyslancem - čtěte ZDE

Mluvčí ministerstva Mark Toner se však snažil vyznění McFaulovy stížnosti zmírnit. Označil velvyslancova slova spíše za řečnickou otázku a odmítl, že by šlo o přímé obvinění médií či samotné vlády.

Ruská televize NTV odmítla odpovědět na dotazy, kde informace o McFaulově pracovním programu získala. Neustálou přítomnost svých reportérů v jeho blízkosti zdůvodnila hustou zpravodajskou sítí.

"Všudypřítomnost NTV vysvětluje její široká síť informátorů, které jsou si všechny veřejné osobnosti v zemi dobře vědomy," cituje mluvčí televize Mariji Bezborodovou NY Times.

Rjabkov v pondělí novinářům řekl, že to není poprvé, co USA projevují obavy o bezpečnost svých diplomatů v Rusku. "Každou žádost o prošetření pečlivě prověřujeme a informujeme USA o výsledcích. Tím to také zpravidla skončí," řekl Rjabkov.

Jste revolucionář, pranýřují ruská média nového velvyslance USA - čtěte ZDE

USA se snaží ovládnout svět a ze států udělat své vazaly, tvrdí před volbami Putin - čtěte ZDE

Diplomatické služby USA vyslaly McFaula do Ruska v lednu. Nepříjemnou zkušenost s tamními médií má přitom velvyslanec již od svého druhého dne ve službě. Tehdy hlavní komentátor NTV ohlásil, že americké úřady jej do Moskvy vyslaly, aby zde "vyvolal revoluci", tvrdí NY Times.

NTV podle informací amerického deníku odvysílala také sérii filmů, které Washington vinily z organizování protivládních demonstrací.

Sám McFaul ruským novinářům řekl, že "úroveň antiamerikanismu v Moskvě je pro Spojené státy doopravdy překvapením".