Spojené státy mají stále více jaderných zbraní, než jejich obrana vyžaduje, a mohou tak dál omezovat jejich počty při zachování jejich odstrašujícího potenciálu.
Řekl to na univerzitě v Soulu před pondělním summitem OSN o jaderné bezpečnosti americký prezident Barack Obama, a signalizoval tak zájem na nových jednáních o redukci jaderných zbraní s Ruskem.
Obama uvedl, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se chce o otázce jaderných zbraní bavit na květnové schůzce. V současnosti prý USA mají na pět tisíc hlavic, tolik jich ale podle něj nepotřebuje. Vyjádřil také přesvědčení, že obě jaderné mocnosti "budou schopny dál pokročit a omezit své jaderné arzenály".
Obama v otázce snižování jaderných zbraní nastavil vysoká očekávání v roce 2009 v Praze, kde prohlásil, že je načase usilovat o "svět bez jaderných zbraní". Připustil sice, že jde o dlouhodobý cíl, za své řečnické umění si však vysloužil Nobelovu cenu míru, uvedla agentura Reuters.
V Soulu dal Obama najevo, že vytyčený cíl hodlá dál sledovat. Mýlí se podle něj ti, "kdo se vysmívají naší vizi, kdo říkají, že náš cíl je nerealizovatelný a že bude navždy mimo náš dosah".
Obama s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsal v dubnu 2010 v Praze dohodu "nový START". Smlouva dává oběma státům sedm let na to, aby své strategické arzenály omezily zhruba o třetinu.
Odborník: Ruské jaderné zbraně jsou zastaralé. Proto se Moskva nebrání jednání - čtěte ZDE
Obama počítá i s vojenským útokem na Írán. Neblufuji a myslím to vážně, vzkázal - čtěte ZDE
Nová podobná dohoda by však už v USA zřejmě narazila na odpor republikánů, kteří mezitím ovládli Sněmovnu reprezentantů. Obama jim výměnou za hlasy ve prospěch dohody START slíbil, že bude americké strategické arzenály modernizovat.
K problému sporu s Íránem o jeho kontroverzní jaderný program Obama řekl, že je stále čas řešit tuto věc diplomaticky, stále více však tento čas dochází. Dodal, že o Íránu bude během pondělka mluvit s nejvyššími představiteli Ruska a Číny.
Osobní setkání v Pchjongjangu
Na adresu Severní Koreje prezident prohlásil, že Pchjongjang svými vojenskými provokacemi dosáhne jen odsouzení ze strany mezinárodního společenství a ještě hlubší izolace.
"Mějte odvahu usilovat o mír," vyzval Obama severokorejské vůdce. Prohlásil také, že by stál o osobní setkání s vůdci KLDR, s nimiž by si o jaderné hrozbě promluvil.
Hlavy 54 zemí včetně USA, Číny a Ruska se v Soulu scházejí v době, kdy v regionu panuje značné napětí kvůli plánovanému vypuštění severokorejského satelitu, který je podle Soulu jen zástěrkou pro testy raket dlouhého doletu. K napětí v oblasti přispívá i nejistota kolem nástupce zemřelého severokorejského vůdce Kim Čong-ila, jeho nejmladšího a nevypočitatelného syna Kim Čong-una.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist