Severní Korea dělá pokroky při budování lehkovodního jaderného reaktoru a při obohacování uranu. V středečním prohlášení citovaném oficiální agenturou KCNA to oznámilo severokorejské ministerstvo zahraničí. Jižní Korea a Spojené státy přitom v minulosti opakovaně vyzývaly Pchjongjang, aby obohacování uranu zastavil.

KLDR už dříve v listopadu uvedla, že se blíží spuštění lehkovodního reaktoru. Podle Washingtonu by ale takový krok byl v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Američané se obávají, že zařízení bude sloužit k přípravě materiálu pro jaderné zbraně.

Obohacování uranu pro palivo v reaktoru a pro atomovou bombu probíhá totiž na stejném principu, jen pro bombu musí být koncentrace obohacení podstatně vyšší. Že obohacování probíhá jen na úroveň paliva, se ale bez průběžného dozoru špatně kontroluje.

Na stejném principu spočívá spor mezinárodního společenství s Íránem o jeho jaderný program. Také tato země je podezírána, že v podstatě jí jde o schopnost vyrábět atomové zbraně, i když to popírá.

Severokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že "může přesvědčit svět o mírové povaze těchto (jaderných) činností prostřednictvím Mezinárodní agentury pro atomovou energii". Úřad zároveň vyzval Čínu, Rusko, USA, Japonsko a Jižní Koreu, aby obnovily s KLDR takzvaná šestistranná jednání.

Při šestistranných rozhovorech země jednají o denuklearizaci korejského poloostrova výměnou za hospodářskou pomoc Severní Koreji. KLDR, která disponuje neznámým počtem jaderných hlavic, však od jednání v roce 2008 odstoupila, protože odmítala mezinárodní kontroly svých nukleárních aktivit.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na prohlášení Pchjongjangu přímo nereagovala, vyzvala však KLDR, aby uskutečnila "viditelné kroky" k ukončení jaderného programu. Potvrdila přitom spojenectví USA s Jižní Koreou s tím, že "nikdy nebylo těsnější", než je tomu v současnosti.

V říjnu o obnovení šestistranných rozhovorů jednali zástupci USA a Severní Koreje, k dohodě ale nedospěli. Pchjongjang nepřistoupil ani na to, že by o jaderném odzbrojení jednal pouze na bilaterální úrovni se Spojenými státy.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist