Novým německým prezidentem bude Joachim Gauck. Do funkce hlavy státu byl zvolen hned v prvním kole tajné volby. Úřadu by se měl ujmout už v pondělí, prezidentskou přísahu ale složí až v pátek na společné schůzi obou komor parlamentu.

Někdejší evangelický kněz se tak stal jedenáctým spolkovým prezidentem. Vůbec poprvé bude tento převážně reprezentativní post zastávat východní Němec a nestraník.

Volba hlavy státu se koná měsíc po rezignaci Christiana Wulffa, který úřad složil pod tíhou afér z doby, kdy vedl vládu spolkové země Dolní Sasko. V čele Spolkové republiky Německo stál Wulff pouhých dvacet měsíců místo obvyklých pěti let, na které je německý prezident volen.

Joachim Gauck měl ve volbách podporu všech nejsilnějších stran. Jako společný kandidát vládní koalice CDU/CSU-FDP a dvou hlavních opozičních stran, SPD a Zelených, byl od počátku jasným favoritem prezidentských voleb.

Jeho protikandidátkou, kterou nominovala opoziční postkomunistická strana Levice, byla protinacistická aktivistka Beate Klarsfeldová. Krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD) do boje o prezidentské křeslo vyslala revizionistického historika Olafa Roseho.

Vedle kancléřky Angely Merkelové je Gauck už druhým východním Němcem, který zastává tak vysoký státní post. Oba státníky navíc spojuje vztah k luteránské církvi; Merkelová je dcerou pastora, Gauck sám je bývalým knězem. V minulosti byl také prvním šéfem úřadu pro dokumentaci činnosti východoněmecké tajné policie (Stasi).

Média se v nedávné době věnovala jeho poměrně neuspořádanému soukromému životu. Gauck je totiž ženatý a se svou manželkou Hansi má čtyři děti, ale už 12 let žije s jinou ženou. Tou je novinářka Daniela Schadtová.

Charismatický Joachim Gauck se nicméně těší velké popularitě veřejnosti. Očekává se, že bude jedním z nejkonzervativnějších prezidentů, jaké kdy Německo mělo.