Německá vládní koalice a dvě nejsilnější opoziční strany nominují na prezidenta bojovníka za občanská práva v bývalé NDR Joachima Gaucka. Rozhodnutí potvrdila ještě v neděli večer kancléřka Angela Merkelová.

Gauckovo zvolení je tak jisté, neboť tyto strany disponují absolutní většinou hlasů ve Spolkovém shromáždění, které německého prezidenta volí.

Na nominaci dvaasedmdesátiletého pastora a bývalého vedoucího úřadu pro dokumentaci činnosti někdejší východoněmecké tajné policie Stasi se vládní koalice se sociálními demokraty (SPD) a Zelenými dohodla po horečnatých víkendových jednáních.

Dosavadní prezident Christian Wulff složil svou funkci v pátek – kvůli sérii afér z doby, kdy byl premiérem spolkové země Dolní Sasko a kvůli nimž čelil podezření ze zneužití postavení.

Cestu ke Gauckově kandidatuře otevřela změna stanoviska křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Merkelové, kteří se až do nedělního podvečera jeho nominaci bránili.

Gauck se v posledním souboji o prezidentské křeslo v roce 2010 ucházel proti Wulffovi. Ten respektovaného teologa tehdy díky vládní podpoře porazil, ale až ve třetím kole volby, a od té doby jsou podle pozorovatelů vztahy mezi Gauckem a Merkelovou, také bývalou východní Němkou a protestantkou, napjaté.

Při oznámení Gauckovy nominace ho však kancléřka vyzdvihla jako "opravdového učitele demokracie". "Jsem si jistá, že tento muž nám může dát důležité impulzy pro výzvy naší doby i budoucnosti, pro globalizaci, řešení mezinárodní dluhové krize a další," uvedla na adresu Gaucka.

Ten ocenil, že se na jeho jméně dohodly všechny demokratické parlamentní strany. Za svůj hlavní úkol v úřadě označil vést Němce k odpovědnosti, která je spolu s otázkou svobody a bojem za ni Gauckovým nejčastějším tématem.

Designovaný prezident už při svém prvním veřejném vystoupení po oznámení nominace sršel svým typickým vtipem. Upozornil, že není žádný superman, který všechno dokáže, a novinářům přiznal, že před ně přichází neumytý, protože mu Merkelová zavolala ve chvíli, kdy seděl v taxíku.

S nominací souhlasí víc než polovina Němců

Kancléřka už v pátek krátce po Wulffově demisi oznámila, že nový prezidentský kandidát by měl vzejít z dohody vládní koalice s SPD a Zelenými. Obě opoziční strany se postavily znovu za Gaucka, který se těší i velké popularitě u veřejnosti.

Podle průzkumu pro list Bild am Sonntag by si ho jako hlavu státu přálo 54 procent Němců. O víkendu ho překvapivě jednoznačně podpořili také vládní liberálové (FDP), což dočasně vyvolalo napětí v koalici.

Agentura Reuters i několik německých serverů připomněly, že souhlas Merkelové s Gauckovou kandidaturou znamená její přiznání, že před dvěma roky udělala nominací neúspěšného Wulffa chybu. Pokud by však tuto uznávanou osobnost neakceptovala, vyvolalo by to pravděpodobně politický neklid v zemi, což kancléřka kvůli nutnosti řešit dluhové problémy v eurozóně nemohla nyní potřebovat.

Spolkové shromáždění tvořené více než 1200 poslanci a zástupci regionálních parlamentů musí nového prezidenta zvolit nejpozději do 18. března.