Německá vládní koalice a dvě nejsilnější opoziční strany nominují na prezidenta bojovníka za občanská práva v bývalé NDR Joachima Gaucka. Rozhodnutí potvrdila ještě v neděli večer kancléřka Angela Merkelová.

Gauckovo zvolení je tak jisté, neboť tyto strany disponují absolutní většinou hlasů ve Spolkovém shromáždění, které německého prezidenta volí.

Na nominaci dvaasedmdesátiletého pastora a bývalého vedoucího úřadu pro dokumentaci činnosti někdejší východoněmecké tajné policie Stasi se vládní koalice se sociálními demokraty (SPD) a Zelenými dohodla po horečnatých víkendových jednáních.

Dosavadní prezident Christian Wulff složil svou funkci v pátek – kvůli sérii afér z doby, kdy byl premiérem spolkové země Dolní Sasko a kvůli nimž čelil podezření ze zneužití postavení.

Cestu ke Gauckově kandidatuře otevřela změna stanoviska křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Merkelové, kteří se až do nedělního podvečera jeho nominaci bránili.

Gauck se v posledním souboji o prezidentské křeslo v roce 2010 ucházel proti Wulffovi. Ten respektovaného teologa tehdy díky vládní podpoře porazil, ale až ve třetím kole volby, a od té doby jsou podle pozorovatelů vztahy mezi Gauckem a Merkelovou, také bývalou východní Němkou a protestantkou, napjaté.

Při oznámení Gauckovy nominace ho však kancléřka vyzdvihla jako "opravdového učitele demokracie". "Jsem si jistá, že tento muž nám může dát důležité impulzy pro výzvy naší doby i budoucnosti, pro globalizaci, řešení mezinárodní dluhové krize a další," uvedla na adresu Gaucka.

Ten ocenil, že se na jeho jméně dohodly všechny demokratické parlamentní strany. Za svůj hlavní úkol v úřadě označil vést Němce k odpovědnosti, která je spolu s otázkou svobody a bojem za ni Gauckovým nejčastějším tématem.

Designovaný prezident už při svém prvním veřejném vystoupení po oznámení nominace sršel svým typickým vtipem. Upozornil, že není žádný superman, který všechno dokáže, a novinářům přiznal, že před ně přichází neumytý, protože mu Merkelová zavolala ve chvíli, kdy seděl v taxíku.

S nominací souhlasí víc než polovina Němců

Kancléřka už v pátek krátce po Wulffově demisi oznámila, že nový prezidentský kandidát by měl vzejít z dohody vládní koalice s SPD a Zelenými. Obě opoziční strany se postavily znovu za Gaucka, který se těší i velké popularitě u veřejnosti.

Podle průzkumu pro list Bild am Sonntag by si ho jako hlavu státu přálo 54 procent Němců. O víkendu ho překvapivě jednoznačně podpořili také vládní liberálové (FDP), což dočasně vyvolalo napětí v koalici.

Agentura Reuters i několik německých serverů připomněly, že souhlas Merkelové s Gauckovou kandidaturou znamená její přiznání, že před dvěma roky udělala nominací neúspěšného Wulffa chybu. Pokud by však tuto uznávanou osobnost neakceptovala, vyvolalo by to pravděpodobně politický neklid v zemi, což kancléřka kvůli nutnosti řešit dluhové problémy v eurozóně nemohla nyní potřebovat.

Spolkové shromáždění tvořené více než 1200 poslanci a zástupci regionálních parlamentů musí nového prezidenta zvolit nejpozději do 18. března.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist