Robert Bales podezřelý z postřílení šestnácti afghánských vesničanů byl v pátek převezen do vojenské věznice Fort Leavenworth ve státě Kansas. Tam byl přepraven z Kuvajtu, kde byl dva dny internován.
Osmatřicetiletý seržant Bales byl na své čtvrté zahraniční misi. Do Afghánistánu byl vyslán v prosinci a 1. února byl přidělen ke smíšeným americko-afghánským silám, které pomáhají zajišťovat bezpečnost na afghánském venkově.
Bales je podezřelý, že ve dvou vesnicích na jihu Afghánistánu minulou neděli postřílel devět dětí a sedm dalších vesničanů. Některá těla pak údajně spálil.
Zkušený voják a otec dvou dětí byl podle BBC den před incidentem svědkem toho, jak granát jeho kamarádovi utrhl nohu. K masakru civilistů, který v Afghánistánu vzbudil obrovské rozhořčení a zvýšil protiamerické nálady, se Bales přiznal. Afghánská strana poté naléhala, aby byl souzen na afghánském území ve veřejném procesu.
Vrtulník NATO se zřítil na předměstí Kábulu. Na palubě zemřelo dvanáct lidí - čtěte ZDE
Vojáci USA museli odložit zbraně, diskutovali s ministrem. Kvůli vraždění civilistů - čtěte ZDE
Robert Bales je v případu stále jediným podezřelým. Pentagon již dříve uvedl, že by voják mohl čelit obvinění, za nějž by mu hrozil až trest smrti. Celý proces může podle BBC trvat i několik let.
10 let války v Afghánistánu
Prezident Hamíd Karzáí mezitím v pátek obvinil Spojené státy z nedostatečného informování o okolnostech incidentu. Připojil se k pochybnostem Afghánců, podle nichž americký voják nestřílel sám, a rovněž naznačil, že jeho trpělivost s Američany je vzhledem k civilním obětem "u konce."
Při emotivním setkání s příbuznými obětí Karzáí řekl, že podle svědectví vesničanů se masakr odehrál jinak, než jak to líčí americká armáda. Vesničané totiž tvrdí, že není možné, aby jeden střelec zabil tolik lidí ve třech domech dvou vesnic. Americké zdroje afghánskou verzi incidentu popírají.
Střelců bylo víc, tvrdí vesničané
Karzáí své pochybnosti dokládal na příkladu jednoho z vesničanů. "V jeho rodině byli zabiti lidé ve čtyřech místnostech. Všichni byli shromážděni do jedné místnosti a pak podpáleni," postavil se prezident za vesničany. "To nemohl udělat jeden muž," dodal.
Afghánský prezident už ve čtvrtek vyzval jednotky pod velením NATO ke stažení ze všech afghánských vesnic, což USA zatím odmítají.
Podle průzkumů veřejného mínění ve Spojených státech je 60 procent Američanů pro ukončení války v Afghánistánu. Americký ministr obrany Leon Panetta v pátek po návratu z Afghánistánu připustil, že po deseti letech jsou válkou unaveni jak Afghánci, tak Američané.
10 let války v Afghánistánu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist