Nedělní opoziční primárky ve Venezuele vyhrál se ziskem 62 procent získaných hlasů guvernér státu Miranda Henrique Capriles. Výsledky hlasování podle agentury AP oznámila volební šéfka opozice Teresa Albanesová.

Capriles prosazuje zlepšení podnikatelského prostředí v jihoamerické zemi, jíž 13 let vládne levicový prezident Hugo Chávez.

Albanesová oznámila, že Capriles získal více než 1,8 milionu hlasů z 2,9 odevzdaných. Jeho hlavní konkurent, guvernér státu Zulia Pablo Pérez, dostal o více než 30 procent hlasů méně.

"Jsme tady, abychom vybudovali budoucnost pro všechny Venezuelany," prohlásil Capriles na oslavě svého vítězství. Energický politik s baseballovou čepicí v barvách venezuelské vlajky zároveň oznámil, že zahajuje předvolební kampaň.

Nedělní hlasování, kterého se mohl zúčastnit každý z 18,2 milionu registrovaných voličů, rozhodovalo o tom, který z pěti opozičních kandidátů vyzve Cháveze v prezidentských volbách 7. října. Devětatřicetiletý guvernér Mirandy byl od počátku považován za favorita.

Primárkami se venezuelská opozice poprvé snažila sjednotit na kandidátovi, který by ukončil Chávezovu vládu.

Capriles chce podporovat podnikání v zemi vyvážející ropu a je pro méně státních zásahů, ale při zachování sociální politiky státu.

Související