Venezuelský vůdce Hugo Chávez přišel s hypotézou, že USA možná vyvinuly způsob, jak u latinskoamerických levicových představitelů vyvolat rakovinu. Svou myšlenku nadhodil v den, kdy vyšla zpráva o rakovině argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové. Sám Chávez se nedávno podrobil operaci zhoubného nádoru a léčbě chemoterapií.

"Nebylo by nic divného, kdyby vyvinuli technologii k vyvolání rakoviny a nikdo o tom nevěděl," řekl Chávez v projevu na vojenské základně, který přenášela televize. Podotkl však, že nepředkládá žádné obvinění, jenom "uvažuje nahlas". "Je to ale velmi, velmi, velmi zvláštní," dodal.

Kromě Cháveze a Fernándezové byl zhoubný nádor v nedávné době diagnostikován u brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové, jejího předchůdce Luize Inácia Luly da Silvy a paraguayského prezidenta Fernanda Luga. Shodou okolností jsou všichni z nich orientováni levicově.

Fernándezová má rakovinu štítné žlázy a za týden se podrobí operaci. Nádor se ale podle lékařů nerozšířil ani nezasáhl lymfatické uzliny osmapadesátileté prezidentky.

Bolivijský prezident - další "oběť"?

Chávez varoval ostatní levicové lídry Latinské Ameriky, aby si dávali pozor, a apeloval zejména na svého přítele, bolivijského prezidenta Eva Moralese. "Budeme muset dávat dobrý pozor na Eva. Opatruj se, Evo!" řekl.

Chávez prozradil, že na jeho novou konspirační teorii jej přivedl bývalý kubánský vůdce Fidel Castro, který je spolu s ním největším kritikem "amerického imperialismu". "Fidel mi vždycky říkal, Chávezi, dej si pozor. Ti lidé vyvinuli technologii. Jsi moc bezstarostný, Dávej pozor, co jíš, co ti dávají ... malá jehla a vpíchnou ti bůhvíco," vyprávěl Chávez vojákům.

Chávez se po léčbě nádoru zřetelně zotavuje, i když jeho zdravotní stav zůstává pečlivě střeženým tajemstvím. Počátkem prosince uskutečnil po červnové operaci svou první zahraniční cestu, kdy se zúčastnil latinskoamerického summitu v Uruguayi. Plánované cesty do Argentiny a Brazílie ale poté zrušil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist