Liga arabských států (LAS) vyzvala Radu bezpečnosti OSN k vyslání mezinárodní mírové mise do Sýrie, která by pomohla zastavit tamní násilnosti.

Arabské země se také dohodly na ukončení vlastní pozorovatelské mise v Sýrii, na "otevření komunikačních kanálů" směřujících k syrské opozici a na její podpoře, uvedla agentura Reuters. Ministři zemí LAS také vyzvali k posílení protisyrských sankcí.

Podle ligy násilnosti proti syrským civilistům porušují mezinárodní právo a jejich pachatelé zaslouží trest. Rezoluce LAS požaduje zastavení "všech forem diplomatické spolupráce" se Sýrií, uvedla agentura. Po kolektivním přerušení diplomatických styků s Damaškem volali i účastníci schůze Rady pro hospodářskou spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), která nedělnímu káhirskému jednání LAS předcházela.

Rezoluce také vyzvala k zahájení komunikace se syrskou opozicí. Arabské země rovněž doporučily poskytnout opozici "všechny formy politické a materiální podpory".

Liga v rezoluci rovněž vyzývá k důslednějšímu uplatňování hospodářských sankcí, které byly proti Sýrii vyhlášeny koncem loňského roku.

Již dříve se podle zdrojů blízkých zasedání ministři dohodli, že na konec února svolají do Tuniska konferenci "přátel Sýrie", která má sjednotit názory na ukončení syrské krize. Podle agentury AP se schůzky zúčastní arabské země spolu se zástupci USA a Evropské unie.

Zasedání arabských ministrů bylo podle diplomatů reakcí na ruské a čínské veto, které nedávno v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo přijetí rezoluce vyzývající syrského prezidenta Bašára Asada k odchodu.

Nový návrh rezoluce s identickým obsahem, který měl být tentokrát předložen Valnému shromáždění OSN, údajně nechala v New Yorku kolovat Saúdská Arábie. Rijád ale tuto informaci popřel.

Ještě v předvečer zasedání nabídl LAS svou demisi súdánský generál Muhammad Dabí, šéf pozorovatelské mise, kterou liga vyslala do Sýrie v prosinci, ale v lednu odvolala. Arabští ministři v neděli Dabího demisi přijali. Podle egyptské tiskové agentury MENA se rovněž rozhodli jmenovat svého zvláštního vyslance v Sýrii, jímž se stane někdejší jordánský ministr zahraničí Abdalláh Chatíb.

Schůzka "přátel Sýrie" se má konat v Tunisku 24. února. Katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání v Káhiře prohlásil, že schůzka bude "dobrou příležitostí vytvořit jasnou mezinárodní směrnici, jak pomoci syrskému lidu vyjít z krize".

Vedení Syrské národní rady (SNC), která zastřešuje syrský protirežimní odboj, dnes vyjádřilo naději, že alespoň někteří ministři zahraničí uznají SNC za legitimního představitelé syrského národa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist