Vojáci syrské armády celé pondělí bombardovali město Homs v centrální části země a podle opozičních zdrojů usmrtili nejméně 42 lidí, dalších 150 zranili.
Vláda odpovědnost za útok odmítla s tím, že jde o dílo "teroristických gangů", a státní agentura SANA popřela, že by vládní síly na Homs útočily. Celkem 79 mrtvých hlásila také města Rastan, Zabadání a okolí Damašku.
Těžká střelba byla slyšet i nad úterním ránem, popisuje situaci v Homsu zpravodaj stanice BBC. Obyvatelé města se prý obávají, že už brzy zaútočí pozemní jednotky armády.
Spojené státy z bezpečnostních důvodů uzavřely svou ambasádu v Damašku, velvyslance odvolala "ke konzultacím" také Británie. Americké ministerstvo bezpečnosti podle agentury AFP uvedlo, že registruje "značný" počet případů dezerce na stranu opozice v nejvyšším okruhu syrské armádní hierarchie.
Jaký dopad budou mít tyto dezerce na organizaci armády, jež je údernou silou režimních represí proti opozici, mluvčí Pentagonu George Little neuvedl.
Útok v Homsu, který opozice označila za "masakr", se soustředil na centrální obytnou čtvrť Bábá Amru. Během palby byly zasaženy plynovod a nemocnice. Po dvouhodinovém raketovém a minometném ostřelování se palba rozšířila i na sousední části města.
Krvavý masakr v Sýrii. Pod palbou děl zemřely stovky lidí - čtěte ZDE
Svět kritizuje Rusko a Čínu za to, že se nepostavily proti krveprolití v Sýrii - čtěte ZDE
V okolí Homsu jsou údajně rozmístěny tankové prapory. Obyvatelé se ale podle Paula Wooda z BBC obávají možného útoku pozemního vojska. Střelba po krátké večerní přestávce podle něj pokračovala okolo čtvrté hodiny ranní místního času.
Prezident Bašár Asad i přes několikaměsíční nátlak Ligy arabských států a západních zemí stále odstoupit nehodlá. OSN se v sobotu pokusilo o přijetí rezoluce proti Sýrii, která počítala s Asadovou demisí a zahájením demokratických reforem, svým vetem ji ale zablokovaly Čína a Rusko.
Dezertéři a jejich Vyšší revoluční rada
Obě země si za svůj postoj vysloužily mezinárodní kritiku. Jak prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, reakce Západu vůči Moskvě hraničí s hysterií. Rusko stejně jako syrská vláda prý stojí o co nejrychlejší stabilizaci situace v Sýrii. Lavrov se má v úterý se syrským prezidentem sejít.
Chod země po pádu Asadova režimu by měla řídit nově vytvořená vojenská rada, na které se dohodli dezertéři syrské armády. "Vyšší revoluční rada" má vystřídat Syrskou svobodnou armádu a v jejím čele má stát generál Mustafá Ahmad Šajch, nejvýše postavený syrský dezertér, nyní pobývající v Turecku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist