Nejméně 28 lidí přišlo podle syrské opozice o život během pátečních bojů a 235 utrpělo zranění při dvou pumových atentátech ve druhém nejdůležitějším syrském městě Haláb, které se dosud k protivládním protestům nepřipojovalo. Oběti byly hlášeny i z dalších měst.

Syrská opozice svolala protesty proti Rusku, které nedávno v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo rezoluci o Sýrii. Moskva ale tvrdí, že k prohlubování krize v Sýrii přispívá Západ svou podporou syrské opozice.

Odpovědnost za krveprolití nese podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova syrská opozice, která odmítá vyjednávat s vládou.

Moskva režim prezidenta Bašára Asada vytrvale hájí a spolu s Čínou zablokovala v OSN už dvě rezoluce spojující řešení syrské krize s Asadovým odchodem. Podle Moskvy, která Sýrii dodává zbraně, je krizi možné řešit výhradně dialogem.

Pod heslem "Rusko zabíjí naše děti" syrská opozice na dnešek po modlitbách svolala protesty proti postupu Moskvy v OSN. Armáda k mešitám poslala posily a podle agentury AFP v některých městech počet vojáků převýšil počet věřících.

Vlna násilí se dostala i na více než dvoumilionový Haláb, kde žijí podnikatelé stojící za Asadem. Vláda v Damašku odpovědnost za dnešní smrtící výbuchy okamžitě připsala teroristům, podle televize Al-Džazíra se ale snaží odvrátit pozornost od masakrů v Homsu.

Z provinčního města Homs, které je jednou z bašt odporu proti vládě, už týden přicházejí zprávy o mimořádně těžkých bojích. Zahynuly při nich stovky lidí. Jen za čtvrtek se tam počet obětí vyšplhal na 110, v pátek prý přibylo nejméně dalších třicet.

Vojenskou přítomnost u syrské hranice v oblasti provincie Homs podle svědků posiluje Libanon. Přes tento region vedou trasy pašeráků nejen zbraní, ale také jiného zboží. Syrští vojáci syrskou stranu hranice už několik měsíců zaminovávají, aby zabránili pašerákům v přechodu do země.

Podívejte se na video ze Sýrie:

Přes přibývající počet obětí syrských protestů a výzev opozice k zahraničnímu zásahu žádná země neplánuje vojenskou intervenci do Sýrie po vzoru Libye. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ujistil, že aliance "naprosto nemá v úmyslu v Sýrii zasáhnout".

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva v pátek sdělil, že na pondělním Valném shromáždění OSN bude prosazovat, aby syrští představitelé podezřelí z toho, že spáchali zločiny proti lidskosti nebo k nim vydávali rozkaz, se zodpovídali před Mezinárodním trestním soudem (ICC).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist