Šéf libanonského šíitského hnutí Hizballáh podle agentury AFP v úterý poprvé otevřeně přiznal, že Írán hnutí poskytuje finanční a vojenskou podporu. Zároveň popřel, že hnutí je zapojeno do obchodu s drogami a praní špinavých peněz.

"Od roku 1982 získáváme všechny druhy morální, politické a materiální podpory Islámské republiky Íránu," prohlásil v televizi šajch Hasan Nasralláh. Podle agentury AFP je to poprvé, co tak otevřeně přiznal finanční a materiální podporu Íránu.

"V minulosti se mluvilo o morální a politické podpoře, a v tichosti se přešli... ti, kteří nás podporují vojensky, tak aby nebyl Írán uveden do rozpaků," uvedl také s tím, že teď se hnutí rozhodlo promluvit.

Hizballáh je nejsilnější politická a vojenská formace v Libanonu, v USA je řazen k teroristickým organizacím. Západní mocnosti a odborníci v minulosti opakovaně vyjadřovali názor, že Hizballáh získává arzenál z Íránu.

Podle americké Agentury pro potírání narkotik se Hizballáh zapojil také do obchodování s drogami a do distribuce a prodeje kokainu v západní Africe.

Arabská a jiná média v prosinci přinesla zprávu, podle níž několik libanonských finančních institucí spojených s Hizballáhem propralo údajně nejméně 240 milionů dolarů (4,6 miliardy korun) prostřednictvím amerického trhu s ojetými auty.

Nasralláh ale tato obvinění pořel. Upozornil, že obchod s drogami islám zakazuje a že Hizballáh podporovaný Íránem "nepotřebuje peníze někoho jiného".

Mimo to se podle agentury AP zmínil, že Írán nepožádá hnutí o odvetu v případě, že by Izrael napadl íránská jaderná zařízení. Vedení Hizballáhu by prý pak rozhodovalo, jak na takový vývoj reagovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist