Britský vicepremiér Nick Clegg se obává, že může dojít k ozbrojenému konfliktu s Íránem kvůli jeho spornému jadernému programu. Podle agentury AP to řekl politickému týdeníku The House Magazine.

Clegg přiznal, že si dělá starosti kvůli tomu, že Izrael podnikne preventivní útok na Írán, který Západ podezřívá z toho, že tajně vyvíjí jadernou zbraň.

"Samozřejmě, že mám obavy z toho, že dojde ke konfliktu a že se určité země mohou pokusit vzít věci do svých rukou," řekl Clegg, člen liberálních demokratů, kteří jsou ve vládě s konzervativci.

Americký list Washington Post bez uvedení zdroje napsal, že šéf Pentagonu Leon Panetta si myslí, že Izrael může na Írán zaútočit v dubnu, květnu nebo v červnu. Panetta později novinářům řekl, že tuto informaci nehodlá komentovat.

Kvůli rostoucímu napětí kolem Íránu generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve středu varoval Izrael, že situace se musí řešit mírovými prostředky.

Teherán stále tvrdí, že žádnou jadernou zbraň nevyrábí. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist