Nejméně tři mrtvé a podle některých zdrojů přes 600 zraněných si vyžádaly násilnosti, které po středečních krvavých srážkách po fotbalovém zápasu ve městě Port Saíd pokračují v Egyptě.

Demonstranti v metropoli Káhiře už druhým dnem obléhají ministerstvo vnitra, jemuž řada Egypťanů přičítá vinu za středeční násilnosti v Port Saídu. Agentura Reuters informovala, že skupiny mládeže vyzvaly k protestu pod názvem "Pátek hněvu".

Dva lidé přišli nad ránem o život ve městě Suez, poté co policie použila k rozehnání demonstrantů ostrou munici. Podle svědků se demonstranti v Suezu snažili násilím dostat do policejní stanice a policisté na to reagovali střelbou.

Jeden člověk zemřel na následky střelného zranění v Káhiře, kde tisíce lidí v noci házely kameny na budovu ministerstva vnitra. Bezpečnostní síly proti nim použily slzný plyn, demonstranty se jim však rozehnat nepodařilo.

Již ve čtvrtek večer si srážky mezi strážci pořádku a účastníky shromáždění na protest proti vojenské vládě podle ministerstva vnitra vyžádala skoro 400, podle agentury AFP však nejméně 600 zraněných. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že mezi zraněnými je mnoho těch, kteří se nadýchali slzného plynu. Ten proti demonstrantům používala policie.

Fandové klubu Al-Masrí z Port Saídu ve středu napadli hostující káhirský tým Al-Ahlí, přestože vyhráli o dva góly. Při řádění rozlíceného davu na hřišti zahynuli lidé převážně na zranění hlavy nebo se udusili či byli ušlapáni v tlačenici. Zemřelo 74 lidí a stovky utrpěly zranění. Egyptští aktivisté viní bezpečnostní síly z nečinnosti.

Příčiny střetů jsou nadále předmětem spekulací. Fanoušci klubu Al-Ahlí, kteří se aktivně účastnili loňských pouličních protestů proti tehdejšímu režimu prezidenta Husního Mubáraka, nyní podle britské BBC tvrdí, že se stali terčem útoku za to, že podporovali revoluci v zemi.

Sabotáž nebo nedbalost?

Jiní lidé uvádějí, že násilnosti vyvolali neznámí provokatéři angažující se ve prospěch některých členů někdejší Mubárakovy administrativy, kteří chtějí sabotovat přechod k demokracii. Podle ministra vnitra Ibráhíma Muhammada střety rozpoutali fanoušci. Ministra Ibráhíma kvůli incidentu v Port Saídu viní velká část nedávno zvolených poslanců z nedbalosti.

Podle analytiků oslovených Reuters středeční srážky ještě více poškodily pověst vojenské rady, proti jejíž vládě se loni konala řada protestů, a mohly by uspíšit předání moci do rukou civilistů. Armáda vládne Egyptu od loňského 11. února, kdy byl Mubárak po téměř třiceti letech svržen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist