Nejméně 73 lidí zemřelo a stovky dalších byly zraněny při střetech fanoušků dvou fotbalových klubů v severoegyptském Port Saídu.

Násilnosti propukly po skončení fotbalového zápasu mezi místním týmem Al Masrí a jedním z nejlepších egyptských klubů Al Ahlí, který v utkání nečekaně podlehl 1:3.

Fanoušci vítězného Al Masrí vběhli na hřiště a zaútočili na hostující hráče a jejich příznivce. Házeli po nich kamení i lahve, někteří u sebe měli dokonce nože. Část stadionu se ocitla v plamenech.

"Bezpečnostní složky nás opustily, nikdo nás nechrání. Jeden fanoušek zemřel před chvilkou v šatně," popsal situaci v telefonickém rozhovoru pro místní televizi hostující Mohamen Abou-Treika.

"Tohle není fotbal. Je to válka. Před našima očima umírají lidé," pokračoval.

"Vidíme tady mrtvoly. Nikdo tady není, aby zjednal pořádek - policie, armáda, kdokoliv," přidal se záložník Mohamed Barakat.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že ranění utrpěli otřesy mozku a řezné rány. Příčinou smrti většiny obětí bylo bylo pravděpodobně zranění hlavy, mnoho lidí se udusilo, část byla ušlapána. K obětem patří i zaměstnanci ostrahy.

Zápas byl již v druhé polovině na několik minut přerušen kvůli problémům s fanoušky. Favorit Al Ahlí šel po prvním poločasu do šaten za vedení 1:0, v druhé polovině ale domácí Al Masrí získal navrch a soupeře, který hrál posledních 13 minut v deseti, porazil.

V Káhiře byl zapálen stadion

V Káhiře přerušil rozhodčí zápas mezi Ismajlijí a Zamalekem poté, co obdržel informace o násilnostech v Port Saídu. Naštvaní fanoušci Zamaleku kvůli tomu pak podle agentury AP zapálili části stadionu.

Egyptský fotbalový svaz kvůli incidentu odvolal veškeré zápasy první ligy a nově zvolený parlament svolal na čtvrtek mimořádné zasedání.

Množství násilností na fotbalových zápasech v severoafrických zemích výrazně vzrostlo po politických nepokojích, které zasáhly region vloni na jaře.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.