Návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN k Sýrii vyzývá prezidenta Bašára Asada, aby předal moc viceprezidentovi, odmítá ale jakoukoliv zahraniční vojenskou intervenci v Sýrii. Informovala o tom agentura AP.

O textu mají v úterý jednat a případně o něm i hlasovat členové RB. Rusko návrh rezoluce znovu ostře kritizovalo a zopakovalo, že na žádné předběžné požadavky ani sankce vůči režimu v Damašku a jeho prezidentovi nepřistoupí.

Jednání v New Yorku se mají osobně zúčastnit ministři zahraničí USA, Británie a Francie i šéf Ligy arabských států.

Návrh rezoluce RB OSN k Sýrii podle AP vyzývá Asadův režim, aby okamžitě "ukončil veškeré porušování lidských práv a zastavil útoky proti těm, kdo uplatňují své právo na svobodné vyjádření názoru".

Asada rezoluce nabádá, aby delegoval "veškeré své pravomoci na svého zástupce" a umožnil tak vládě národní jednoty řídit proces přechodu Sýrie k demokratickému systému.

Zdůrazňuje zároveň, že rezoluce nevyžaduje od "států, aby sáhly k použití síly, nebo k hrozbě silou".

První podrobnosti o obsahu návrhu rezoluce RB OSN k Sýrii vycházejí na světlo krátce poté, co ho tvrdě odsoudilo Rusko. Otevírá prý cestu k občanské válce a vojenské intervenci, k níž Moskva nikdy nedá souhlas. Prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a jeho náměstka Gennadije Gatilova citovaly agentury DPA a AP.

Rusko chce dialog

Rusko, které má v RB OSN právo veta, "nikdy" nedá souhlas k vojenské intervenci v Sýrii, řekl v úterý na okraj návštěvy v Austrálii Lavrov. "Za to vám ručím," citovala jeho ujištění DPA.

Lavrov zároveň znovu vyzval obě strany syrského konfliktu k dialogu, odmítl ale jako předběžnou podmínku k jeho zahájení odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada. O konci Asadovy vlády může podle něj rozhodnout jen syrský lid.

Návrh rezoluce k Sýrii vypracovaný evropskými a arabskými státy napadl také Lavrovův náměstek Gatilov.

"Nevede ke hledání kompromisu. Prosazovat ho je cesta k občanské válce (v Sýrii)," citovala agentura AP z jeho dnešního příspěvku na síti Twitter.

V interview s agenturou Interfax Gatilov také kritizoval návrh rezoluce jako "ponechávající otevřené okno k možnosti vměšování do syrských záležitostí".

Na kolbišti RB OSN, kde se strhla diplomatická bitva o rezoluci proti Sýrii, odsuzující rovněž syrský vládnoucí režim ze systematického násilí proti obyvatelstvu, nastal významný posun v pondělí.

Bylo oznámeno, že se pro zařazení návrhu rezoluce k jejímu odhlasování podařilo v této patnáctičlenné skupině zajistit podporu deseti zemí. To je o jednu víc, než je zapotřebí. Ministři zahraničí USA, Británie a Francie poté ohlásili, že se jednání a případného hlasování hodlají osobně zúčastnit.

Rusko, které patří ke spojencům Damašku a k hlavním dodavatelům zbraní Sýrii, stanovilo podmínky, za nichž je ochotno o návrhu jednat. Rezoluce podle Moskvy nesmí obsahovat zmínky o sankcích ani o zbrojním embargu.

Násilnosti v Sýrii pokračují už jedenáctý měsíc a podle OSN si vyžádaly na 5400 mrtvých, podle jiných zdrojů o zhruba 1000 až 2000 více. Kvůli trvajícímu násilí v sobotu přerušila svou pozorovatelskou misi v Sýrii Liga arabských států.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist