Poradkyně ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče poradila Juliji Tymošenkové, aby už nedramatizovala svůj zdravotní stav. Vězení prý nejsou lázně a zdravotní potíže, na které politička stále upozorňuje, jsou podle ní spojené s věkem ženy.

Tymošenková podle zpráv byla v noci z pátku na sobotu celé dvě hodiny v bezvědomí. "Ženy v našem věku občas ztrácejí vědomí. Mně samotné se to stalo během přímého vysílání. Stává se to. Lékaři pak prohlásili, že jsem v pořádku," citují ukrajinská média Hannu Hermanovou.

"Je mi přesto líto, že se Juliji Tymošenkové něco takového přihodilo. Přeji jí zdraví a aby jí poskytli veškerou pomoc. Bohužel, vězení nejsou lázně (...) a to by měla brát s klidem a akceptovat to. Vězení je vězení. Vězení není Baden-Baden," dodala v narážce na německé lázně.

Hermanová se také vyjádřila k politickému azylu, který manžel Tymošenkové získal v Česku. Pro Ukrajinu to prý nepředstavuje mezinárodní problém a česko-ukrajinské vztahy mohou zůstat dobré a přátelské.

"Neznám politika jménem Oleksandr Tymošenko a myslím si, že na Ukrajině nikdo takového politika nezná. Kdyby se mluvilo o Juliji Tymošenkové, byla by to jiná věc, ale její muž se politikou nikdy nezabýval," prohlásila Hermanová podle zprávy, zveřejněné ve středu na webu ukrajinské stanice TSN.

"My jsme se do českých vnitřních věcí nikdy nevměšovali," prohlásila. "Nebudeme se vměšovat ani do rodinných záležitostí Tymošenkové, nebudeme hodnotit, zda je dobře, že muž ponechal ženu ve vězení a utekl do ciziny. To je jejich věc," dodala.

Již v první reakci na udělení azylu Tymošenkovi z Janukovyčovy Strany regionů zaznělo podezření, že za vším jsou peníze. Manžel bývalé premiérky má prý v zahraničí "uklidit" peníze, které jeho žena získala od "politických sponzorů", tvrdil poslanec Vadym Kolesničenko.

Tymošenková má podle něj navíc společné obchodní zájmy s Bohdanem Danylyšynem, bývalým ministrem její vlády stíhaným na Ukrajině, který obdržel politický azyl v Česku už loni. Opoziční strana Vlast, v jejímž čele někdejší šéfka ukrajinské vlády stojí, naopak azyl vysvětlovala snahou zmenšit tlak, který Janukovyčův režim vyvíjí na bývalou premiérku a její rodinu.

Tymošenko dům v Česku nevlastní

V úterní reportáži ukrajinské televize TSN Tymošenko popřel, že by mu patřila nemovitost v Lidicích. Tymošenko není vlastníkem domu ani podle starostky Lidic Veroniky Kellerové, v obci prý měl pouze trvalé bydliště od roku 2002 nebo 2003 do roku 2008.

To, že si dům koupil Tymošenko, v reportáži potvrdili jeho sousedé. V reportáži jsou záběry na poměrně velký rodinný dům s udržovanou zahradou a zlatým retrívrem v Distomonské ulici v Lidicích.

"Co se týče toho domu, který byl v reportáži... V tom domě už 45 let žije rodina úplně jiného člověka. Já v danou chvíli žádnou nemovitost nemám," tvrdí Tymošenko v úterním rozhovoru s ukrajinskou televizní stanicí.