Tým advokátů vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové směl v úterý poprvé navštívit odsouzenou v ženské věznici v Charkově, kam byla minulý pátek eskortována z Kyjeva.

Po návštěvě obhájce Tymošenkové oznámil, že vězeňská správa odpírá vůdkyni opozice lékařské ošetření a nad její trvale osvětlené lůžko umístila kameru. Dcera Tymošenkové, která rovněž žádala o setkání s matkou, odjela z Charkova s nepořízenou.

Tymošenková byla loni v říjnu odsouzena k sedmi letům vězení za škody, které měla státu způsobit podpisem údajně nevýhodné plynové smlouvy s Ruskem.

Po zamítnutém odvolání ji koncem minulého týdne vězeňská služba přemístila z Kyjeva do Kačanivské ženské věznice v Charkově. Expremiérka, která je ve vězení od loňského srpna, si trvale stěžuje na zdravotní problémy a silné bolesti páteře.

Kamery nejsou nezákonné

Advokát Serhij Vlasenko dnes po návštěvě Tymošenkové prohlásil, že podmínky jejího věznění jsou neudržitelné. V její cele 24 hodin denně svítí světlo a lůžko expremiérky nepřetržitě monitoruje vnitřní kamerový systém.

Podívejte se na záběry z ženské věznice číslo 54 v Charkově:

"Neposkytují jí žádnou lékařskou pomoc, občas jen dostane injekci k utišení bolesti," řekl Vlasenko. Dodal, že ukrajinská justice "odklidila" Tymošenkovou z hlavního města do Charkova na východě země, aby vůdkyně opozice ztratila kontakt s tiskem.

Vedení charkovské věznice místním novinářům potvrdilo, že Tymošenková je v cele pod trvalým dohledem videokamer. "Monitorování kamerou zákon nezakazuje. Aby bylo možné je provádět, musí být cela dostatečně osvětlena," řekl šéf věznice Ivan Pervuškin.

O setkání se svou matkou se dnes v Charkově pokusila dcera Tymošenkové Evhenija Carrová. Vězeňská správa jí ale návštěvu neumožnila.