Ukrajinský odvolací soud potvrdil sedmiletý trest vězení pro Juliji Tymošenkovou. Bývalá ukrajinská premiérka podle soudu překročila své pravomoci, když v roce 2009 uzavřela nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu. To ale ona sama odmítá.

Prokurátorka Lilya Frolova uvedla, že je s verdiktem spokojena. Podotkla také, že obhajoba se může odvolat ještě k nejvyššímu soudu a to do třech měsíců, píše agentura AFP.

Jak ale prohlásila Tymošenková prostřednictvím svých advokátů, další stání hodlá bojkotovat. Celý proces označuje za ostudnou "frašku" v režii ukrajinské justice.

Tymošenková, hlavní odpůrkyně současného prezidenta Viktora Janukovyče, byla soudem prvního stupňě odsouzena v říjnu. Podle rozsudku způsobila státní pokladně škodu ve výši 1,5 miliardy hřiven (3,4 miliardy korun). Západ proces kritizoval jako politicky motivovaný.

Ve vězení je od počátku srpna a vazební podmínky se údajně neblaze podepsaly na jejím zdravotním stavu. Kvůli prudkým bolestem páteře není schopna chůze a stát prý nedokáže déle než čtvrt hodiny. Věznice ale tvrdí, že si za své problémy může sama - zranila se prý při zdravotní procházce v areálu.

Už v srpnu bývalá premiérka podala stížnost Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Soud chce stížnost urychleně projednat.Za její vyšetření nezávislými lékaři se přimluvila i ukrajinská ombudsmanka.

Tymošenková tvrdí, že je držena v nepřípustných podmínkách. Rozhořčení na Ukrajině před pár týdny ale vyvolaly záběry z její cely, která je vybavena vlastní sprchou a klimatizací. Opoziční vůdkyně na videu leží na posteli, zatímco zdravotnický personál vchází k ní do cely, a volá, že nechce být natáčena, aby si lidé neudělali špatný obrázek o jejím věznění.