Od 6. ledna vstoupí v Bělorusku v platnost zákon, který má tamním občanům výrazně ztížit přístup k zahraničním internetovým stránkám.

Porušení tohoto právního předpisu, který podle kritiků cenzuruje obsah světové komunikační sítě, bude považováno za přestupek, za který hrozí pokuta v přepočtu až 2500 korun. Na svých stránkách o tom informovala knihovna amerického Kongresu.

Například majitelům internetových kaváren hrozí zákon finančním postihem nebo dokonce zavřením provozoven, pokud jejich zákazníci budou navštěvovat zahraniční internetové stránky a pokud o tom provozovatelé zařízení nebudou informovat úřady.

Trestáni mohou být stejně i lidé, kteří umožní dalším osobám přístup na internet na svém domácím počítači. Právní norma dále vyžaduje, aby fyzické a právnické osoby, které jsou v Bělorusku registrovány jako podnikatelé, využívaly pouze běloruské internetové domény k nabídce a prodeji svého zboží a služeb.

Zákon, jehož porušení mají vyšetřovat daňové úřady spolu s policií a tajnou policií, dále pověřuje vládu aktualizací seznamu zakázaných webů, k nimž mají poskytovatelé internetu znemožnit přístup.

Již od loňska existuje seznam internetových stránek, které nesmějí navštěvovat zaměstnanci státních podniků a institucí. Je mezi nimi například web opoziční organizace Charta-97 nebo server největší běloruské organizace zabývající se obranou lidských práv Vjasna.