"Milionářské rezervace" Rubljovka u Moskvy se prý pomalu vylidňuje. Prestižním soukromým školám ubývá žáků, klesá obrat firmám poskytujícím služby. Někteří místní boháči podle tisku přesídlili s potomky do ciziny, jiní se přestěhovali blíže k práci do metropole. Exodus z prestižní adresy už média dávají dohromady s exilovou vlnou, přirovnávanou k útěku před bolševiky po roce 1917.
"Soused odeslal ženu s dítětem do ciziny a sám žije v moskevském bytu. Když se tu procházím, tak z lidí, kteří se tu usadili před deseti lety, zbyla polovina," řekl listu Vedomosti nejmenovaný podnikatel, který sám střídavě žije v Rusku a v Británii. Životní náklady na Rubljovce prý mezitím stouply desetinásobně a až trojnásobně převyšují náklady v Anglii.
"Dcera chodí do školy, kde se učily děti (mezitím uvězněného magnáta) Chodorkovského, (gubernátora) Gromova, Aleškinové ze Sberbanky, (prezidentova poradce) Dvorkoviče. Dřív se tam nešlo dostat, teď ze tří skupin po 60 žácích udělali dvě skupiny po 24," konstatovala manželka dalšího podnikatele. "Když potkám v kavárně známé, tak se diví, co tu ještě dělám. Vždyť všichni, kdo můžou, odvážejí rodiny do ciziny," dodala další panička.
V agentuře specializující se na domácí služebnictvo si stěžují, že letošek bude asi nejhorší rok v celé dekádě. Ubylo tolik klientů, že se obrat oproti roku 2007 propadne na polovinu. Pokles zaznamenávají i další firmy ze sféry služeb. I nákupní svatostánek "Barvicha Luxury Village" zeje prázdnotou, více klientů zřejmě dává přednost lacinějšímu obchodnímu středisku v sousedství, ale i tam si některé obchody stěžují na úbytek klientů a pokles tržby.
Ruska nechala zabít svou nadřízenou. Šéfuje teď místo ní svazu podnikatelek - čtěte ZDE
Exstarosta Moskvy Lužkov se zpovídal ze zpronevěry. Manželce měl poslat 15 miliard rublů - čtěte ZDE
Z Rubljovky podle místních mizí hlavně rodiny podnikatelů střední úrovně či vysoce postavených manažerů. Nemuseli všichni emigrovat. Některé otrávilo, že výpadovka na Moskvu je kvůli ustavičným opravám téměř neprůjezdná, jiným se znechutil zdejší nevkus a zjistili, že jinde se dá žít lépe a laciněji. Dalších se mohla dotknout čistka na moskevské radnici po pádu starosty Jurije Lužkova a už si Rubljovku nemohou dopřát.
Potomci emigrantů se už nevracejí
"Hodně dlouho to dozrávalo, než je krize popostrčila k rozhodnutí. Letos v létě, kdy se trhy otřásly, se potichu sbalili. Tady prý už mají všeho dost," tvrdí o exulantech ředitel personální agentury Viktor Astašov. "Ti, kdo zbohatli v 90. letech a usadili se na Rubljovce, stárnou a děti odjeli za hranice. Kdo má dům na Rubljovce, ten si může dopřát i dům v Anglii či Švýcarsku. A děti, které studovaly v cizině, se zpět zpravidla už nevracejí," dodal. Prý místo "útěku mozků" se dá hovořit o "útěku za mozky".
Ale ani po přesídlení do ciziny se Rusové vil u Moskvy nezbavují, alespoň realitní kanceláře žádný velký nárůst nabídky na trhu nezaznamenaly. Nejspíše majitelé rezidencí dál vydělávají peníze v Rusku, ale pro každý pád si budují zázemí i na Západě.
Rusko podle statistik prožívá jednu z největších emigračních vln od revolučního roku 1917, za posledních deset let zemi opustilo 1,25 milionu Rusů. Na rozdíl od komunismu Rusové nyní smějí do ciziny svobodně odjet a také se vrátit. Sociologové však varují, že země přichází o nejaktivnější a nejtalentovanější lidi, kteří by mohli sehrát klíčovou roli v modernizaci země, avšak ruské poměry je znechutily.
"Ryba hledá, kde je hlouběji, a člověk, kde je lépe," uvedl premiér Vladimir Putin před časem na fóru investorů k průzkumům, podle nichž se stále více Rusů chystá "sbalit kufry" v případě Putinova návratu do Kremlu. Prý by bylo záhodno srovnat, kolik lidí opouští Rusko a kolik jiné země, a sám premiér dělí výsledky průzkumů "minimálně číslovkou sto".
Ale mezitím se rady, jak si pořídit nemovitost v zahraničí, objevily i na webu Putinovy strany Jednotné Rusko.
"Rubljovka" není přesný zeměpisný pojem, ve skutečnosti jde o řetězec osad podél Rubljovsko-uspenské silnice. Letní sídla si tu moskevští boháči začali budovat už za cara, pak přibyly "dači" sovětských hodnostářů a po pádu komunismu prestiž místa ještě vzrostla, jsou tu i státní rezidence. Podle časopisu Forbes je nedaleká Moskva místem s největší koncentrací dolarových miliardářů na světě, alespoň podle stálé adresy ruských oligarchů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist