I když z řady zemí světa do Česka proudí vyjádření soustrasti ke smrti bývalého českého prezidenta, nijak ji zatím nekomentovala Moskva.

Na dotaz ČTK, zda se ruský prezident, který v pondělí kondoloval k smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila, vysloví i k Havlově skonu, tisková služba Kremlu doporučila jen sledovat webovou stránku hlavy státu. Žádná zmínka o Havlově smrti na ní ale zatím není.

Slova úcty od Gorbačova

Přesto z Moskvy projevy úcty zazněly. Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov označil Havla za státníka trvale oddaného nejvyšším humanistickým hodnotám a otevřeného konstruktivnímu, hlubokému dialogu.

Za významnou postavu evropské kultury i politiky Havla považuje jeho dlouholetý kolega a přítel, legendární ruský režisér Jurij Ljubimov. "Je škoda, když takoví lidé odcházejí z politiky, ale ještě větší škoda je, když odejdou ze života," řekl Ljubimov novinářům.

V ruských nekrolozích je Havel hodnocen jako morální autorita, intelektuál, disident a současně velmi efektivní politik. "Český exprezident byl člověkem-symbolem, který zajistil své zemi nejméně bolestivý přechod od komunismu k demokracii ve východní Evropě," stojí v Kommersantu, podle něhož patřil k politikům s největší autoritou.

Související