Nový únik radioaktivní vody byl zaznamenán v japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou v březnu poničilo zemětřesení a následná vlna tsunami. Provozovatel elektrárny oznámil, že přes víkend vyteklo z čisticího zařízení asi 45 tun vysoce radioaktivní vody a část z ní se mohla dostat i do Tichého oceánu.

Firma TEPCO, která elektrárnu provozuje, na svých webových stránkách uvedla, že kaluž radioaktivní vody byla nalezena kolem dekontaminačního zařízení v neděli v poledne.

Po vypnutí tohoto zařízení přestala voda unikat. Dělníci později objevili prasklinu v betonové vrstvě, jíž znečištěná voda proudila ven. Puklina byla utěsněna pomocí pytlů s pískem.

Většina vody zůstala uvnitř budovy, kde se nachází dekontaminační systém, ale podle odhadů společnosti TEPCO se asi 300 litrů dostalo do odtokové roury vedoucí do moře. Nyní probíhá šetření, zda voda skutečně dosáhla oceánu.

V kaluži vody objevené kolem čisticího zařízení byly naměřeny hodnoty cesia-134, které 270krát přesahovaly vládní bezpečnostní limity, a hodnoty cesia-137 přesahující tyto limity 322krát.

Poločas rozpadu cesia-137 je 30 let. Přítomnost tohoto prvku v životním prostředí tedy znamená dlouhodobé vyzařování radiace, jež způsobuje rakovinu. Voda podle všeho obsahovala i další nebezpečné prvky jako jód-131 a stroncium.

Firma TEPCO využívá čisticí zařízení k dekontaminaci vody, jež ochlazuje reaktory. Jádra tří reaktorů elektrárny se z velké části roztavila, když tsunami 11. března vyřadila z provozu původní chladicí systém elektrárny.

Únik radioaktivní vody do Tichého oceánu v týdnech následujících bezprostředně po přírodním neštěstí z 11. března vyvolal rozsáhlé obavy z kontaminace mořských živočichů v japonských pobřežních vodách.

Katastrofa v atomové elektrárně Fukušima byla nejhorším jaderným neštěstím ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Poškozeny byly tři ze šesti reaktorů a únik radiace do okolí si vyžádal evakuaci až sto tisíc lidí. Japonská vláda již dříve sdělila, že některé oblasti budou neobyvatelné několik desetiletí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist