Japonci, kteří se obávají dalšího silného zemětřesení a vlny tsunami, si mohou pořídit vlastní miniaturní "archu". Na trhu se objevily plovoucí kapsle pojmenované Noe, které pojmou čtyři lidi a mohou sloužit jako útočiště, pokud se tsunami náhle rozlije na pevninu, uvedla v pátek agentura AP.

Kapsle svým vzhledem připomínají obří tenisové míčky. Jsou vyrobeny ze zpevněného laminátu a podle výrobce, společnosti Cosmo Power, obstály v mnoha nárazových testech.

V horní části kapsle je několik průduchů pro zajištění čerstvého vzduchu a rovněž průzor. Pokud kapsle neslouží k záchraně před živly, může fungovat jako prolézačka či altánek pro děti.

Společnost uvedla, že ji k výrobě záchranných kapslí přivedlo březnové zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály.

Vlna tsunami vyvolaná otřesy zdevastovala velkou část severovýchodního Japonska a připravila o život téměř 20 tisíc lidí.

Obavy z další tsunami zřejmě mezi Japonci přetrvávají, protože Cosmo Power má už 600 objednávek na své záchranné kapsle. První dvě už zájemcům dodala.

 

Kapsle Noe v Japonsko proti tsunamiFoto: ČTK/AP