V poškozené japonské jaderné elektrárně Fukušima technici zjistili radioaktivní plyn, který může souviset se štěpením. To by mohlo ukazovat na problém s jedním z reaktorů. Technici proto z bezpečnostních důvodů do místa vhánějí kyselinu boritou, napsala agentura AP.
Plyn z reaktoru dvě obsahuje radioaktivní xenon, který by mohl být vedlejším produktem nečekaného jaderného štěpení. Zaznamenaný izotop xenonu má poločas rozpadu pět dní, takže je podle odborníků zřejmé, že vznikl teprve nedávno.
Chladicím systémem je proto do zařízení od úterka čerpána kyselina boritá, která se používá k regulaci nukleárních reakcí.
Provozovatel zničeného komplexu společnost TEPCO tvrdí, že teplota a tlak v reaktoru nevzrostly natolik, aby vytvořily podmínky pro dlouhodobou štěpnou reakci. Podle společnosti ale mohlo dojít ke štěpení velmi malého rozsahu. "Nevylučujeme žádnou možnost, ani to, že se v omezené míře v reaktoru vytvořilo kritické množství štěpného materiálu," uvedl mluvčí firmy.
TEPCO ale zdůrazňuje, že vhánění kyseliny borité do reaktoru je jen preventivním opatřením a že objevení radioaktivního xenonu nepředstavuje závažný problém.
"Je možné, že se v reaktoru stále vyskytují volné neutrony a vyvolávají jadernou reakci," řekl deníku Wall Street Journal japonský odborník Satoru Tanaka. Podle něj ale objevení xenonu neznamená, že by došlo k dalšímu roztavení reaktorového jádra.
Japonsko se přiznává: Z Fukušimy uniklo dvakrát více radiace, než jsme uváděli - čtěte ZDE
Zničené Japonsko láká turisty na cestování zadarmo. Ve hře je 10 tisíc letenek - čtěte ZDE
DPA upřesnila, že nejnovější problém se týká reaktoru číslo dvě. Během březnového zemětřesení a následné přívalové vlny tsunami byla dvojka spolu s reaktory jedna a tři poškozena. Zaznamenáno bylo rovněž tavení palivových tyčí v reaktorech. Zbývající tři reaktory byly kvůli údržbě ještě před nehodou odstaveny.
Z poškozené elektrárny doposud uniká radiace. Největší jaderná katastrofa od havárie elektrárny v Černobylu v roce 1986 přiměla japonské úřady k prověrce ostatních reaktorů, přičemž tyto kontroly ještě nebyly dokončeny. Dočasná odstávka působí problém s dodávkami elektřiny, protože Japonsko, chudé na energetické zdroje, je na atomové energii závislé.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist