Slovenská vláda a odbory se v noci na dnešek dohodly na ukončení protestu lékařů a na jejich návratu do nemocnic. Lékařské odborové sdružení nakonec ustoupilo a platy doktorů porostou méně, než odboráři původně požadovali. I tak by se jejich platy měly navýšit o 300 eur (7800 korun) za měsíc.

Ze slovenských nemocnic na konci listopadu odešlo kolem 1200 lékařů. To ochromilo řadu nemocnic, které dokázaly zajistit nanejvýš akutní zdravotní péči.

Lékaři, kterým uplynula výpovědní lhůta, nejprve musejí podepsat nové pracovní smlouvy. Lékařské odbory vybídly doktory, aby tak udělali až po té, co dokumenty zkontroluje zástupce odborů.

Kvůli hrozícímu kolapsu nemocničního provozu musela slovenská vláda na začátku týdne vyhlásit nouzový stav. Vedení 15 nemocnic během něho mohlo zdravotníkům nástup do práce nařídit. I přes toto opatření řada lékařů zůstala doma, údajně kvůli stavu pracovní neschopnosti. Premiérka Radičová těmto lékařům popřála brzké uzdravení.

Veřejnost protest odmítala

Slovenská veřejnost protest odmítala, podle průzkumu agentury Polis se proti akci postavilo šest z deseti oslovených.

Slovenští lékaři se inspirovali svými českými kolegy, kteří si akcí "Děkujeme, odcházíme" vymohli letos v únoru od vlády přislib na zvýšení platů o pět až osm tisíc korun měsíčně.