Slovenská vláda kvůli výpovědím dvou tisícovek lékařů vyhlásila s platností od úterý nouzový stav. Na jeho základě bude moci vedení 15 nemocnic nařídit zdravotníkům, aby nastoupili do práce.

Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik novinářům řekl, že povinný nástup do zaměstnání se dotkne pouze desítek lékařů. Stát tak podle něj dokáže zajistit péči o pacienty ve všech 96 nemocnicích.

Situace ve slovenském zdravotnictví se vyhrotila, když téměř třetina nemocničních lékařů podala ke konci listopadu výpovědi a jednání mezi vládou a lékařskými odbory ztroskotala zejména v otázce zvýšení platů.

"Mrzí mě, že odboráři to dohnali do krajnosti a vláda musela vyhlásit nouzový stav," řekl Uhliarik.

Mimořádná opatření, první svého druhu v novodobé historii země, mohou podle zákona trvat nejdéle 90 dnů. Na toto období ředitelé nemocnic získali oprávnění povolat do práce potřebný počet lékařů.

"Nejsou to extenzivní počty," poznamenal Uhliarik. V 15 nemocnicích by po naplnění výpovědí podle vládního materiálu chybělo na zajištění provozu 403 doktorů včetně na 140 anesteziologů, bez nichž se neobejdou operační týmy.

Někteří právníci už dříve zpochybnili, zda výpovědi lékařů jsou důvodem k mimořádným opatřením. Tento názor ale širší podporu nezískal.

Zákaz vstupu do stávky

Lékařský odborový svaz postup kabinetu kritizoval. "Neznáme rozsah pracovních povinností, neznáme jména, kterým má být pracovní povinnost uložena. Jakmile vláda zveřejní podmínky, budeme lékaře informovat o právních krocích, jak uplatnit svá ústavní práva u mezinárodních institucích," reagoval svaz na vyhlášení nouzových opatření.

Do nouzového stavu vláda zahrnula také největší nemocnice v Bratislavě a Košicích, jakož i další zdravotnická zařízení po celé zemi. Povinným službám se lékaři nevyhnou ani v pěti nemocnicích na severu země, jejichž provoz by odchod doktorů prakticky paralyzoval.

Vláda na dobu trvání mimořádných opatření lékařům s uloženou pracovní povinností zároveň zakázala vstoupit do stávky. V tomto období budou podle Uhliarika tito doktoři pobírat plnou mzdu, ačkoliv v nouzovém stavu neplatí ustanovení zákoníku práce.

Premiérka Iveta Radičová řekla, že v šesti z 15 dotčených nemocnic nepotrvají mimořádná opatření dlouho. "Přepokládám, že ve velmi krátké době dojde (v těchto nemocnicích) ke zrušení nouzového stavu," uvedla na tiskové konferenci po mimořádné schůzi kabinetu.

Například bratislavské univerzitní nemocnici prý k zajištění běžného provozu prý chybí pouze pět lékařů na novorozeneckém oddělení. Premiérka prohlásila, že kabinetu se přijatými opatřeními podařilo zajistit nejen akutní péči o pacienty, ale i plánované zákroky.

Vícero nemocnic muselo provoz omezit už minulý týden, kdy si lékaři s končící dvouměsíční výpovědní lhůtou začali čerpat dovolené. Akutní péči až na jednu nemocnici podle dostupných informací ale nemocnice dokázaly zajistit.

Stát na období nouzového stavu zřídil zvláštní telefonní linky, na kterých se pacienti budou moci informovat o provozu jednotlivých nemocnic. Posíleno bude rovněž operační středisko záchranářů a stavy sanitek.

Protesty lékařů hodlá dosluhující vláda využít k posouzení stávající sítě finančně "podvyživených" zdravotnických zařízení, což se v minulosti setkalo s kritikou některých lékařů. "Toto je důvod k racionalizaci, redukci oddělení," dodal slovenský ministr.

Slovákům se protest nelíbí

Bouřící se lékaře se Uhliarik na poslední chvíli snažil přimět k odvolání výpovědí navýšením platů o 300 eur měsíčně (7800 korun), které vláda doktorům nabídla už dříve. Vedení nemocnic nové platové výměry rozdávaly během dneška. Odbory, které požadovaly razantnější přilepšení než jen nabídnutých 30 procent k základnímu platu, tvrdily, že na nabídku vlády přistoupilo jen málo zdravotníků.

Slováci podle průzkumu veřejného mínění agentury Polis Slovakia protesty lékařů odmítají. V sondě provedené o víkendu se proti akci lékařů za vyšší platy postavilo téměř šest z deseti oslovených. Více než dvě třetiny respondentů podpořily návrh na vyhlášení nouzového stavu.

Slovenské lékaře k jejich akci inspirovali čeští kolegové, kteří si podobným způsobem letos vymohli od vlády premiéra Petra Nečase příslib zvýšení platů o 5000 až 8000 korun měsíčně. Jeden z hlavních organizátorů české kampaně Děkujeme, odcházíme Martin Engel radí i lékařským odborům na Slovensku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist