Výpovědi nehodlají stáhnout ani po ultimátu, že je vláda přinutí zůstat v práci vyhlášením nouzového stavu v zemi. Vyplývá to z prohlášení šéfa lékařských odboru Mariana Kollára po schůzce s premiérkou Ivetou Radičovou. Jednání trvalo asi devět hodin.

Prezident Ivan Gašparovič i premiérka nespokojeným lékařům už dříve pohrozili, že je přinutí setrvat v práci vyhlášením nouzového stavu. Ten může vláda podle zákona stanovit nejdéle na 90 dnů. Někteří právníci ale zpochybnili, zda výpovědi doktorů jsou důvodem na vyhlášení krizové situace.

Výpověď podalo v září více než 2400 slovenských lékařů, čtyři stovky z nich ji ale už podle dřívějších informací ministerstva zdravotnictví stáhly. Hromadnými výpověďmi se lékaři inspirovali u svých českých kolegů, kteří si podobnou akcí letos vymohli navýšení výdělků. Slovenské lékařské odbory návrh premiérky Radičové na navýšení platů zhruba o čtvrtinu odmítly a požadovaly výraznější přilepšení. Kromě toho prosazovali další požadavky, jako například omezení přesčasů.

Odchod dvou tisíců slovenských doktorů by v zemi podle expertů paralyzoval péči o pacienty. Nedostatek personálu pociťují nemocnice už v těchto dnech, protože lékaři v dvouměsíční výpovědní lhůtě začali čerpat dovolenou. Některá zdravotnická zařízení včetně největších nemocnic proto začaly odkládat plánované zákroky a přijímají pouze akutní případy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist