Muslimští poutníci v neděli v údolí Míná nedaleko posvátného města Mekka v Saúdské Arábii zahájili rituální kamenování Satana. Jde o rituál v rámci posvátné pouti hadždž, po němž následuje ode dneška závěrečný třídenní svátek obětování íd al-adhá.

Poutníci kamínky házejí na trojici stél, z nichž ta nejvyšší má 30 metrů, podle předepsaných pravidel. Tento rituál je připomínkou příběhu pokoušení proroka Abraháma (Ibráhíma) Satanem. Abrahám, který byl připraven na důkaz své víry v Boha obětovat vlastního syna, Satana třikrát zahnal kameny.

Právě rituál kamenování bývá nejnebezpečnější částí celé hadždže. V uplynulých letech při něm docházelo k tlačenicím, v nichž umíralo množství lidí. Saúdskoarabské úřady proto zřídily kolem stél jakýsi několikastupňový ochoz, po němž může přejít během hodiny až 300.000 lidí.

Kamenování Satana v roce 2010

Každý poutník také obětuje zvíře, většinou jde o skopové. Maso obětovaných zvířat bude zmrazeno a posláno potřebným muslimům v celém světě, píše agentura AFP.

Letošní pouti se účastní přes dva miliony muslimů z celého světa. Podle místních úřadů, které kvůli dohledu na jejich bezpečnost povolaly na 100.000 policistů a 20.000 zdravotníků, se zatím během této výroční pouti neodehrály žádné větší incidenty.

Hadždž, tedy velkou pouť do Mekky, by měl ve svém životě alespoň jednou vykonat každý muslim. Výjimku tvoří ti, jimž v tom brání zdravotní stav.

Související