Egyptská armáda, která fakticky vládne zemi, vyhlásila v Káhiře noční zákaz vycházení platný do 07:00. Reagovala tak na nedělní střety mezi koptskými křesťany a muslimy v ulicích metropole, při nichž přišlo o život 24 lidí a přes 200 dalších bylo zraněno. Násilnosti byly podle agentury AP nejhorší od únorového pádu režimu Husního Mubaraka.

Konflikt v Káhirských ulicích začal pokojnou demonstrací asi 2000 koptských křesťanů, kteří protestovali proti nedávnému vypálení kostela a proti vládnoucí armádě, jež podle nich podobné incidenty přehlíží. Protest ale brzy přerostl v násilné střety křesťanů s muslimy, do nichž se zapojili i policisté a vojáci.

Demonstranti zapalovali vojenská auta a podle svědků také brali pořádkovým silám zbraně a obraceli je proti nim. Bitky v ulicích přilákaly stovky dalších lidí z okolí, kteří se zapojili do násilností.

I několik hodin po prvním střetu násilnosti pokračovaly. Před káhirskou nemocnicí na sebe zaútočily stovky křesťanů a muslimů ozbrojené holemi. Ještě po půlnoci se městem pohybovaly skupinky muslimů, které útočily na auta, ve kterých podle nich jeli křesťané. Podle AP policisté ani vojáci při těchto incidentech často nebyli v dohledu.

Koptští křesťané tvoří asi deset procent egyptské populace. Obávají se, že po pádu Mubarakova režimu by se mohli dostat k moci ultrakonzervativní muslimové, kteří by usilovali o potlačení křesťanství v Egyptě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist