Naděje na brzké propuštění ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové, která byla za zneužití pravomocí odsouzena k sedmi letům vězení, se opět o něco vzdálily. Podle agentury AP úřady prověřují, zda Tymošenková neměla podíl na nájemné vraždě z poloviny 90. let.

První náměstek ukrajinského generálního prokurátora Renat Kuzmin v pátek večer v prohlášení uvedl, že prokuratura zkoumá obvinění, podle nichž měla Tymošenková podíl na smrti jistého právníka a obchodníka z roku 1996. Právní zástupci expremiérky všechna obviněné odmítli.

Kyjevský soud odsoudil Tymošenkovou na sedm let do vězení 11. října. Podle něj jako premiérka překročila své pravomoci, když bez souhlasu vlády uzavřela před dvěma lety údajně nevýhodnou dohodu o nákupu ruského zemního plynu. Tím měla státu způsobit škodu v přepočtu skoro 3,5 miliardy korun, kterou musí podle verdiktu nahradit.

Rozhodnutí soudu kritizovaly západní státy, podle kterých bylo stíhání Tymošenkové politicky motivované. Evropská unie kvůli tomu odložila plánovanou návštěvu prezidenta Viktora Janukovyče v Bruselu.

Související