Evropská unie dnes odvolala čtvrteční návštěvu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v Bruselu, která měla být věnována diskusi o přidružení Ukrajiny k EU. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na mluvčí EU Piu Hansenovou. Předpokládalo se, že evropští politici návštěvy využijí ke kritice soudního rozsudku nad vůdkyní ukrajinské opozice Julijí Tymošenkovou.
Mnozí evropští politikové vyzývali ke zrušení návštěvy na protest proti rozhodnutí kyjevského soudu, který minulý týden Tymošenkovou poslal na sedm let do vězení za údajné překročení pravomocí. Jednání s Janukovyčem mělo být původně věnováno přípravě asociační smlouvy a dohody o bezcelní zóně, které mají být podepsány do konce letošního roku.
Janukovyč po zprávě o odložení návštěvy řekl, že je stále připraven setkávat se s představiteli EU jako partnery a v případě nutnosti i na dvoustranném základě a uzavřít dohodu o přidružení. "Máme příslušné plány, chceme vyslechnout EU. Jestli se tyto plány nezměnily, půjdeme touto cestou," řekl se zjevnou narážkou na dohodu o přidružení. Jeho slova zazněla na tiskové konferenci v Doněcku, kterou uspořádal společně s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, s nímž jedná o regionální spolupráci.
Ještě před zprávou o odložení jeho návštěvy v Bruselu v rozhovoru pro západní novináře řekl, že oficiální pozvání dosud nedostal. "Poletím tam ale stejně, a pokud se jednání neuskuteční, poletím dál," prohlásil prezident, který má v plánu navštívit koncem týdne Brazílii a Kubu.
Ukrajinský parlament vře kvůli Tymošenkové. Opozice opustila sněmovnu - čtěte ZDE
Tymošenkové hrozí nové obvinění ze zpronevěry. Za ruský plyn platila nábytkem - čtěte ZDE
"Jednání bylo odloženo na pozdější dobu, kdy budou příznivější podmínky pro pokrok ve vzájemných vztazích," řekla AFP Hansenová. Dodala, že "nejde o zrušení, ale o odložení na neurčito". Aby se jednání mohlo uskutečnit, musí podle EU na Ukrajině dojít "k posílení práva a nezávislosti justice". Prosincový summit EU-Ukrajina, na němž má být asociační dohoda podepsána, podle Hansenové ale zrušen nebyl.
Janukovyč měl ve čtvrtek v Bruselu jednat s prezidentem EU Hermanem van Rompuyem a s předsedou Evropské komise Josém Barrosem.
Vedení Evropské komise po rozsudku nad Tymošenkovou oznámilo, že navzdory nespokojenosti s úrovní ukrajinské justice budou "technická jednání" o asociační dohodě s Ukrajinou pokračovat. Řada politiků, včetně českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, ale vyjádřila názor, že bude-li pronásledování politické opozice na Ukrajině pokračovat, neprojde smlouva o přidružení při schvalování v parlamentech členských zemí EU.
Téma Tymošenkové se objevilo v jednání Janukovyče s Medveděvem v Doněcku. Ruský prezident na tiskové konferenci odmítl rozsudek hodnotit. Zdůraznil, že je to vnitřní záležitost Ukrajiny. "Vycházím z principu respektování svrchovanosti Ukrajiny, tedy i rozhodnutí jejích úřadů, včetně soudních orgánů," řekl. Dodal, že soudní rozhodnutí nesmějí být diktována politickým kontextem a mít protiruský charakter, ani by neměla vést ke zpochybňování mezinárodních závazků.
Ukrajinská i ruská média dnes v komentářích shodně napsala, že hlubší roztržka mezi Kyjevem a Bruselem může Ukrajinu vehnat do náruče Ruska. "Rusko to dobře ví a bude hrát svou hru," řekl AFP politolog Fjodor Lukjanov z časopisu Rusko v globální politice. "EU by neměla před Ukrajinou zavírat dveře a nechat Rusko těžit z ochlazení vztahů Kyjeva s Bruselem," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist