Vytvoření "Eurasijské unie" jako mocné protiváhy Evropské unie a dalších nadnárodních integračních seskupení bývalým sovětským republikám navrhl ruský premiér Vladimir Putin.

Jeho článek v úterním listě Izvestija naznačuje budoucí směr ruské zahraniční politiky po roce 2012, kdy bude Putin pro příštích šest let možná opět zvolen ruským prezidentem.

Svou představu silné regionální organizace Putin opírá o takzvaný Jednotný hospodářský prostor (JEP), který od ledna příštího roku na bázi dosavadní celní unie spojí Rusko s Běloruskem a Kazachstánem. Rozlehlá oblast se 165 miliony lidí bude mít jednotný systém zákonů, odstraní překážky v pohybu pracovních sil, kapitálu a služeb.

"Tam se ale nezastavíme, klademe si ambiciózní cíl dosáhnout další, ještě vyšší úrovně integrace - vybudovat Eurasijský svaz," napsal premiér s tím, že k dosavadním třem členům JEP se v budoucnu připojí i Kyrgyzstán a Tádžikistán.

"Evropané potřebovali 40 let, než se od Evropského společenství uhlí a oceli dostali k plnohodnotné Evropské unii. Budování celní unie a JEP jde daleko rychleji, protože čerpá ze zkušeností EU a dalších regionálních sdružení," napsal Putin.

Celní unie spojující Rusko s Běloruskem a Kazachstánem, v níž Putin spatřuje integrační "most" mezi EU a rychle se rozvíjejícím asijsko-tichomořským regionem, ale zůstala poměrně omezeným projektem, protože mnohé státy bývalého SSSR se k ní odmítají připojit.

Pobaltí je plně zapojeno do fungujících evropských institucí, Ukrajina se integraci s Ruskem vzpírá v obavě, že by narušila budování silných vazeb s Evropou.

Putin ale důvody k takovým obavám nevidí. "Nechceme se vůči nikomu vymezovat či se proti někomu stavět. Eurasijský svaz bude vznikat na univerzálních integračních zásadách jako nedělitelná část Velké Evropy sjednocené na principech svobody, demokracie a tržních zákonů," zdůraznil ruský premiér.

"Nejde o oživení bývalého SSSR, bylo by naivní restaurovat nebo kopírovat to, co je minulostí," napsal předseda ruské vlády. "Navrhujeme model mohutného nadnárodního sdružení, které by se mohlo stát jedním z pólů dnešního světa a účinnou 'sponou' mezi EU a asijsko-tichomořským regionem," konstatoval.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist