Palestina v pátek požádala o plné členství v OSN, tedy o uznání státnosti. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás žádost kolem 17:45 SELČ předal generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, který ji podle procedury postoupí Radě bezpečnosti OSN.

Oznámily to agentury AP a Reuters s odvoláním na zdroj z OSN. Abbás vzápětí hovořil ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

Mahmúd Abbás řekl, že nabízí ruku izraelské vládě a izraelskému lidu. Odsoudil budování izraelských osad na původním palestinském území na západním břehu.

"Izrael rozhoduje o konfiskaci naší půdy i pohybu zboží," řekl před delegáty Abbás. Osadnické aktivity Izraele označil za "koloniální agresi".

Budování osad podle Abbáse hrozí zničením palestinské samosprávy a znemožňuje řešení konfliktu jednáním.

Šéf palestinské samosprávy, kterého při příchodu do sálu velká část delegátů vstoje přivítala bouřlivým potleskem a hvízdáním, v této souvislosti prohlásil, že Palestinci budou pokračovat v mírovém, všelidovém odporu proti izraelské okupaci.

"Dost bylo utrpení"

"Dost, dost, dost," pronesl Abbás za potlesku přítomných, když hovořil o utrpení palestinských uprchlíků.

"Žádám o propuštění politických vězňů a propuštění palestinských občanů, kteří jsou vězněni v izraelských věznicích." Předseda palestinské samosprávy dále uvedl, že cílem Palestiny je i vytvoření jižního Jeruzaléma jako hlavního města.

"Chceme, aby nastalo i palestinské jaro, aby Palestina měla svůj vlastní stát," řekl Abbás. Prohlásil, že je ochoten s Izraelem jednat, za podmínky zastavení budování izraelských osad.

Žádost předsedy palestinské samosprávy sledovaly tisíce Palestinců v ulicích měst západního břehu Jordánu. Na velkoplošných obrazovkách instalovaných například v Ramalláhu, Hebronu a Nábulusu napjatě sledovali Abbásův projev v rozpravě Valného shromáždění OSN.

Netanjahu nabídl schůzku Abbásovi

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v proslovu ve Valném shromáždění, řekl, že nabízí svou ruku k míru Palestincům. "Pravda je, že Izrael si přeje mír. I já si přeji mír," uvedl. Toho lze však podle něj dosáhnout jen přímými jednáními, nikoliv rezolucemi OSN.

"Klíčem problému izraelsko-palestinského konfliktu nejsou osady, ty jsou naopak důsledkem konfliktu, ale odmítnutí židovského státu v jakýchkoliv hranicích ze strany Palestiny." Mluvil i o tom, že již učinil ústupky vůči Palestincům, ale žádná reakce se nedostavila.

Prohlásil také, že po odchodu Izraelců ovládl Libanon i pásmo Gazy militantní islám. Hovořil také o vyzbrojování Hamasu Íránem.

"Prezidente Abbási, musíme se pustit do jednání, vyjednejme mír. Sejděme se ještě dnes na půdě OSN, s boží pomocí najdeme společný mír."

Izrael a USA jsou proti palestinské žádosti

Proti Abbásovu záměru se ostře stavějí Izrael a USA, které předem oznámily, že budou palestinskou přihlášku v RB OSN vetovat.

Jejich stanovisko, že k vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu a vyhlášení palestinského státu nemohou vést jednostranné kroky, nýbrž jen mírová jednání završená dohodou, podpořil v pátečním vystoupení ve VS český prezident Václav Klaus.

Přesná podoba palestinské přihlášky do OSN nebyla do poslední chvíle známa. Podle nejmenovaného vysokého palestinského činitele, citovaného agenturou AP, obsahuje tři části: oficiální žádost o přijetí, závazek dodržovat Chartu OSN a dopis Pan Ki-munovi.

V něm prý Abbás generálního tajemníka vyzývá, aby palestinskou žádost bezodkladně postoupil Radě bezpečnosti OSN i Valnému shromáždění OSN.

Abbás žádá přijetí Palestiny za 194. člena OSN v jejích hranicích z doby před takzvanou šestidenní válkou z roku 1967. Palestinský stát by tak zahrnoval západní břeh Jordánu, pásmo Gazy a východní část Jeruzaléma.

Hamas, které vládne Gaze, je ostře proti

To je jeden z důvodů, proč Abbásovu iniciativu ostře odmítlo islamistické radikální hnutí Hamas, které vládne v pásmu Gazy. Žádostí podanou v této podobě se Abbás podle Hamasu "zříká palestinských územních nároků a ustupuje od práv Palestinců".

Cílem hnutí je palestinský stát na územích z dob britské mandátní správy, tedy od řeky Jordán po Středozemní moře.

Abbáse neodradila od předání přihlášky Palestiny do OSN ani horečná diplomatická aktivita z posledních týdnů a dnů. Své rozhodnutí odůvodnil bezvýsledností dosavadních jednání s Izraelem, která po více než dvou desetiletích navíc loni na podzim zcela uvázla.

Stále nevyřešeny zůstávají klíčové sporné body mezi Palestinci a Izraelem: kromě židovských osad na palestinských územích k nim patří i otázka hranic, problém palestinských uprchlíků a budoucí status Jeruzaléma.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist