Podle některých politiků a aktivistů nebyla vina vězně Davise věrohodně prokázána. Po dnešním verdiktu je však zřejmé, že odsouzený smrti neunikne.

Dnes jedenačtyřicetiletý Davis byl v roce 1991 odsouzen za vraždu policisty spáchanou o dva roky dříve. Sedm z devíti svědků však podle amerických médií od té doby buď zcela odvolalo, nebo významně změnilo své výpovědi. Některé z nich prý tehdy policie zastrašovala, navíc se nikdy nepodařilo najít vražednou zbraň a Davise s činem nespojují žádné stopy DNA.

K přezkoumání rozsudku vyzval americkou justici nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu, papež Benedikt XVI., bývalý americký prezident James Carter a skupina padesáti senátorů. V pátek na Davisovu podporu v ulicích některých amerických měst pochodovaly tisíce lidí.

Po několikahodinové diskusi a vyslechnutí advokátů a prokurátorů komise pro milosti a podmíněná propuštění státu Georgia v úterý oznámila, že žádost Troye Davise o milost zamítá. Komise dospěla k závěru, že odsouzený se činu dopustil a jeho vina se prokázala.

Obhájce odsouzeného Jason Ewart na rozhodnutí reagoval prohlášením, že poslední naděje na život pro jeho mandanta padla. Očekává se, že Davis bude usmrcen injekcí s jedem ve středu ve 13:00 hodin SELČ. 

Proti závěru odvolací komise protestovala americká odbočka organizace Amnesty International. Její šéf Larry Cox v prohlášení označil verdikt za "hanebný". Bude-li Troy Davis popraven, není podle Coxe vyloučeno, "že stát Georgia usmrtil nevinného a zdiskreditoval celý justiční systém".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist