Rusko ve čtvrtek uznalo libyjskou povstaleckou Přechodnou národní radu (NTC) jako legitimního reprezentanta státní moci. Prohlášení ruského ministerstva zahraničí, zveřejněné v den mezinárodní konference o obnově poválečné Libye, zároveň "bere na vědomí" program NTC, z něhož zvlášť zdůrazňuje vypracování nové ústavy a uspořádání voleb.

Jediným stálým členem Rady bezpečnosti OSN, který zatím NTC za legitimní vládu neuznal, se po dnešním ruském rozhodnutí stala Čína. Peking patří v Libyi k největším investorům, na 26 čínských firem se tam angažuje v projektech s odhadovanou hodnotou 20 miliard dolarů.

Mnohé z nich jsou teprve před dokončením a není zřejmé, do jaké míry je občanská válka poškodila. Čína dává opakovaně najevo zájem, aby se koordinace poválečné obnovy Libye ujala OSN.

Rusko se tak po poměrně dlouhém váhání zařadilo mezi rostoucí počet států, které NTC diplomaticky uznaly. Moskva komentovala občanskou válku v Libyi po celou dobu se zřetelným odstupem, když poukazovala na údajný rozpor mezi vojenskými akcemi západních států a obsahem rezolucí Rady bezpečnosti OSN zmocňujícími Západ k ochraně libyjských civilistů.

Rusko dříve vyzývalo k zastavení bojů a k rozhovorům mezi rebely a režimem Muammara Kaddáfího, dávného spojence bývalého Sovětského svazu a významného klienta ruských zbrojovek.

Diplomatické uznání NTC nepochybně souvisí se zahájením mezinárodní konference "přátel Libye", které se v Paříži odpoledne zúčastní zástupci víc než 60 států.

 

Rusko na jednání - na rozdíl od mnoha evropských a arabských států - vysílá méně významnou delegaci, kterou povede šéf zahraničního výboru horní parlamentní komory, zvláštní vyslanec ruského prezidenta Dmitrije Medveděva Michail Margelov.

Podle ruských médií bude jeho hlavním úkolem obhajoba ruských "hospodářských a jiných zájmů" v poválečné Libyi.

Margelov ruské agentuře RIA Novosti řekl, že libyjská strana se zavázala dodržovat všechny kontrakty, které Rusko uzavřelo s Kaddáfího režimem. Vztahuje se to prý jak na smlouvy týkající se libyjských ropných zdrojů, tak na "vojensko-technickou spolupráci" a pomoc Ruska při budování libyjských železnic.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist