Americký prezident Barack Obama varoval, že i když hurikán Irene zeslábl jen na tropickou bouři, záplavy a výpadky elektřiny mohou dále pokračovat. Očekává také, že se některé řeky mohou vylít ze svých břehů, cituje prezidenta BBC.

"Chci, aby lidé pochopili, že to není konec," prohlásil Obama během varování.

Počet obětí po nedělním dni stoupl na 21 mrtvých. Nyní Irene pomalu postupuje směrem na sever ke Kanadě. Za sebou ale zanechává rozsáhlé záplavy a miliony domácností a podniků bez elektrického proudu.

Město New York o víkendu očekávalo ničivý příchod hurikánu. Ulice na jihu Manhattanu sice zaplavila mořská voda, předpovědi black-outu či tříštících oken mrakodrapů se ale nenaplnily.

Tři hlavní newyorská letiště mají být už v pondělí opět v provozu, stejně jako místní metro. Otevřena bude i newyorská burza. Starosta Michael Bloomberg už odvolal i dříve nařízenou evakuaci, která se měla týkat zhruba 370 tisíc lidí.

Blog z New Yorku

Fascinující je pohled na prázdné Avenues bez aut, to se prostě nikdy ještě nestalo, v horní části Manhattanu ani po 11. září.

Komentátor Respektu Jan Macháček bloguje z New Yorku ZDE

V důsledku hurikánu zemřelo podle AP nejméně šest lidí v Severní Karolíně, čtyři ve Virginii, čtyři ve státě Pensylvánie, dva lidé v New Yorku, dva na Floridě a po jedné oběti hlásí státy Connecticut, Maryland a New Jersey. Bez elektrické energie se ocitlo na 4,5 milionu domácností a podniků.

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že bouře Irene způsobila škody, ze kterých se americké pobřežní oblasti budou vzpamatovávat několik týdnů. Také varoval před pokračujícími a novými povodněmi v důsledku rozvodněných řek.

Východní pobřeží nyní pomalu sčítá škody, které podle odhadů konzultantské firmy Kinetic Analysis Corp mohou dosáhnout až sedmi miliard dolarů, z toho pojištěných škod ve výši dvou až tří miliard dolarů.

Národní středisko pro hurikány v noci na pondělí uvedlo, že bouře Irene s větrem dosahujícím maximální rychlosti 80 kilometrů v hodině míří k hranici mezi USA a Kanadou, přičemž se přesouvá rychlostí 42 kilometrů za hodinu. Varování před tropickou bouří už byla vydána pro jižní pobřeží kanadských provincií Nové Skotsko a Nový Brunšvik.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist